ZIFT (Zigot intrafallopian tüpe transferi) Nedir?

ZIFT
ZIFT

ZIFT (Zigot intrafallopian tüpe transferi): Bir kadının yumurtasının vücudun dışında döllenip daha sonra fallop tüplerinden birine implante edildiği bir teknik. Bu teknik, çiftlerin kendi kendilerine yavru üretememeleri olan kısırlığın üstesinden gelmek için kullanılan yöntemlerden biridir.

Önce döllemek için gerekli olan yumurta ve erkek spermi hasat edilir. Daha sonra yumurta ve sperm bir petri kabında, çok amaçlı bir cam veya kapaklı plastik bir kapta birleştirilir. Her şey yolunda giderse, sperm yumurtayı döller ve doktorlar daha sonra onu bir fallop tüpüne yerleştirir. Oradan doğa yoluna girer ve sonunda yumurta, gelişim için fallop tüpü tarafından uterusa (rahim) bırakılır.

Zigot, sperm ve yumurtanın birleşmesinden oluşan birleşik hücredir. Bir zigot bir embriyoya dönüşür. Hiçbir insan özelliği olmayan bir hücre kütlesi olan embriyo, bir insan vücudunun oluşumuna başlar. Yaklaşık yedi veya sekiz hafta sonra embriyo, ağız ve kulaklar gibi tanınabilir özellikler sergiler. Bu aşamada, gelişen insan bir fetüs olarak bilinir. “Zigot” kelimesi Yunanca “zygon” (boyunduruğu) kelimesinden türemiştir.

ZIFT açılımı ; “Intrafallopian” terimi “fallop tüplerinin içinde” anlamına gelir. (Latince bir kelime olan “Intra”, “içinde” veya “içeride” anlamına gelir. Bu nedenle, “zigot intrafallopian transfer” terimi, bir zigotun fallop tüpüne transferini ifade eder.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN