Yer Fıstığının Faydaları
Yer Fıstığının Faydaları

Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı gariptir ki aslında fındık ailesine mensup değildir. Barbunya, kuru fasulye, soya fasulyesi ve mercimek gibi yiyeceklerle birlikte baklagiller sınıfına girerler. Yer fıstığı araştırmalara göre Güney Amerika’da bulunmuştur. Peru ve Brezilyada yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 3600 yıllık yer fıstığı kalıntıları ve yer fıstığı şeklinde süslenmiş çanak ve çömlekler bulmuşlar.

1800’lü yılların ilk çeyreğinde Amerika yer fıstığını ticari amaçla yetiştirmeye başlamışlar. Yer fıstığı aslında yer fıstığı bitkisinin bir meyvesidir. Ve yer altında yetişir. Amerika’da kişi başına tüketilen yer fıstığı ortalama 6 kgdır. Genellikle ise bunu fıstık ezmesi olarak tüketirler.

Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığı besin değeri olarak düşük görülse de aslında birçok kuru yemişe göre hem ucuz hem de besin değeri çok yüksektir. Badem, ceviz ve kaju gibi kuruyemişlerle yaklaşık aynı besin değerine sahiptirler ve besleyici değeri göz ardı edilir.

Yer Fıstığının Faydaları ve Kalp sağlığına faydalıdır

Ceviz ve badem gibi kuru yemişlerin doymamış yağ içeri kalp ve damar sağlığı için çokça paylaşılır. Fakat araştırıldığında yer fıstığının kalp sağlığı için bu pahalı kuru yemişler kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Diğer değerli kuru yemişler gibi kolesterol seviyesini düşürür. Kalp sağlığını korur. Kan pıhtılarının oluşmasını ve felç geçirmeyi engeller. Kalp krizinin oluşmaması için önceden koruma sağlar.

Kilo kaybı

Yer fıstığı protein bakımından diğer kuru yemişlere göre çok daha yüksek bir orana sahiptir. Bu da daha az kalori demektir. Ve aynı zamanda tokluk hissini de sağlar. Protein oranlarına bakarsak kuruyemişler içinde bademden sonra ikinci sırada yer alır. Birçok araştırma yemeklerine yer fıstığını belirli miktarda ekleyen kişilerin kilo vereceğini göstermiştir.

Geniş çaplı yapılan bir araştırmada yer fıstığı veya diğer kuru yemişlerin yenmesinin, nadiren fındık yiyen kişilere göre yaşamlarının daha fazla olduğunu bulmuştur. Yani sonuç olarak yer fıstığının da ölüm riskini azalttığı bulunmuş.

Daha uzun ömür

Fakat bu çalışmalar daha çok gözleme dayandığı için neden yer fıstığının ölüm riskini azalttığını kanıtlayamamışlar. Ancak bu kesinlikle yer fıstığı kaynaklı olduğu biliniyor.

Düşük Diyabet Riski

Yer fıstığı glisemik indeksi düşük bir besindir. Bu da yer fıstığı yemenin kan şekerini hızlı şekilde arttırmayacağı anlamına gelmektedir. Bir araştırmada kadınlar üzerinde yapılmıştır. Bu ise yer fıstığını makul oranda yemenin tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermiştir.

İltihabı Azaltın

Yer fıstığı iyi bir lif kaynağıdır. Sindirimi rahatlatır ve vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltır.

Kanser Önleme

Yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesinin, mide kanserinin bazı türlerinin gelişmesini ve riskini azaltabileceğini göstermiştir. (gastrik non-kardia adenokarsinom)

Yer Fıstığının Faydaları ve Beslenme

Yer fıstığı yağ, lif ve protein açısından zengindir. Hatta yağ oranı fazladır. Fakat bu yağlar çoğunlukla iyi yağlar olarak bilinir. Bu iyi yağlar kolesterol seviyenizi düşürür ve üst kısımda bahsedilen kalp problemlerinizi azaltır.

Yer Fıstığının mükemmel içeriği:

  • Magnezyum
  • Folat
  • E vitamini
  • Bakır
  • Arginin

Yer fıstığının Porsiyon Başına Besin İçeriği

¼ fincan çiğ yer fıstığı porsiyonu şunları içerir:

Kalori: 207

Protein: 9 gram

Yağ: 18 gram

Karbonhidratlar: 6 gram

Protein: 9 gram

Elyaf: 3 gram

Şeker: 1 gram

Yer Fıstığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yer fıstığı sağlıklı kuru yemişler arasında olsa da herkes yer fıstığını yiyemez. Yer fıstığı alerjisi dünyada sıkça duyulan besin alerjisi çeşitlerindendir. Ve gıda alerjisine bağlı ölümlerin bir çoğuna neden olur.

Hafif alerji genellikle kaşıntı, vücutta şişmeler, mide bulantısıyla biliri. Fakat şiddetli reaksiyonlar, anafilaksi, boğazda şişme gibi hayati tehlike ye sebep olabilecek tepkiler verir. Anafilaksi genellikle dil yüz şişmesi, aşırı uyuşma ve baş dönmesi, sersemlik, kusma ve nöbet geçirme gibi semptomları vardır.

Yer fıstığının çocuklarınıza geçmemesini istiyorsanız hamilelik döneminde günlük 1 avuç fıstık yemenizi tavsiye ederiz.

Yer fıstığını yerken sıkıntı hissediyorsanız doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Fıstık Nasıl Kullanılır?

Yer fıstığı çiğ, beyazlatılmış, kavrulmuş, haşlanmış, kızartılmış, toz haline getirilmiş veya fıstık ezmesi haline getirilebilir. Derileri birçok antioksidan ve fitokimyasal içerdiğinden, onları ince, kağıt gibi derileri ile yemek beslenme açısından en faydalıdır. Fıstık veya fıstık ezmesi olsun, diyetinize daha fazla yer fıstığı eklemek yeterince kolaydır.

Yer fıstığını tüketmenin bazı yolları:

● Fıstıkları fırında kurabiye veya turta yapın.

● Fıstık ezmeli ve muzlu sandviç yapın.

● Fıstık ezmesini humusa ekleyin.

● Yoğurdun üzerine fıstık ekleyin.

● Yer fıstığını salataya atın.

● Kızartma veya erişte tabağınıza yer fıstığı ekleyin.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.