Yasemin Çiçeğinin Faydaları
Yasemin Çiçeğinin Faydaları

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çiçeğinin Faydaları arasında en bilineni doğada bulunan en güçlü ve etkili adet söktürücü dur. İşte çin yıllardır bu bitkinin etkisini bilmekte ve kullanmakta. Birçok türü vardır. Ama en çok çin ve arap yaseminleri kullanılır. Depresyon ve stres problemlerine birebir çözümdür. Yasemin çiçeği görüntü olarak çoğu zaman süs bitkisi olarakda kullanılır.

Yasemin çiçeği güzel kokusuyla insanları mest eden bir bitkidir. Ama önemli olan ksımı ise çayı ve kurutulmuş halidir. Eskiler sinuzit ve burunla alakalı baş ağrısı olan kişiler için kurutulmuşunu odanın içinde yakar adeta bir tütsü etkisi yaparlarmış. İyi geldiğini düşünürlermiş.

Yasemin Çiçeğinin Faydaları

Yasemin Çiçeğinin Faydaları aslında saymakla bitmez;

  • Depresyon, stres gibi problemlerde kullanılır ve hızlı etki verir. Melatonin hormonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Uykuya dalışı hızlandırır.
  • Yasemin yağı ise antibiyotik olarak kullanılır ve hücre yenilemesi sağlar. Yaşlanmayı engeller. Saçları güçlendirir ve sivilceleri engeller.
  • Bağışıklık güçlendirici ve hücre yenileyici özelliği vardır.
  • Masaj yağı olarak ve parfüm olarak kullanılır.
  • Yasemin çayı adet sancısını azaltmaya neden olur.
  • Yasemin yağıyla vücuttaki bazı akapunktur noktalarına dairesel masajla vucudu rahatlatabilirsiniz.

Fazla kullanım herşeyde olduğu gibi bu yağdada zararlıdır. Denge ve konsantrasyon bozukluğuna yol açar.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.