Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının faydaları dışında lezzetinden de söz ettiren bir baharattır. Uzun yıllardırda geleneksel ve modern tıpta kullanılmıştır. Şu anki bilim insanları da bu bitkinin kullanımı konusunda ortak kanıya vardılar. Bizlerde sizler için bu makalede tarçının bilimsel olarak kanıtlanmış ve destek görmüş faydalarını sıralayacağız.

Tarçının Faydaları I – İçeriğinde Bulunan Güçlü Maddelerle Sağlığa Faydalıdır

Tarihi eski mısır medeniyetlerine kadar dayanan tarçın, bu zamanki kadar bol bulunmayan ve altın değerinde olan bir baharattı. Krallara hediye olarak gönderilirdi. Aslında cinnamomum adındaki ağacın iç kabuğu ile yapılır. Bir çok tarife yakışan bu baharat ülkemizde salep ve sütlaç gibi bazı sütlü ürünlerin üzerine daha çok yakıştırılır. Tarçın baharatının iki türü vardır. Bunlar;

  • Seylan tarçın: Bu tarçın keskindir ve gerçek olarak bilinen tarçındır.
  • Kasia tarçın: Kasia ise şu anki insanların baharat olarak kullandığı tarçın türüdür. Daha hafiftir.

Ağaç sapları kesilen tarçının içindeki odun kısımları çıkarılır ve kabuksu kısım kalır. Bu kısım kurutulur ve rulo haline getirilir. Rulo haline getirilen bu kısma tarçın denir. İçeriğindeki sinnamaldehit bileşiği dolayısıyla tarçının kokusu ve tadı açığa çıkar. Bu kısım yüksek yağ içerir. Tarçının sağlık üzerindeki etkisinin güçlü olmasının nedeni bu bileşiktir.

Tarçının Faydaları II – Antioksidanlarla yüklüdür

Serbest radikallerin sebep olduğu oksidatif hasara karşı koruyan maddelere antioksidan denir. Tarçın içinde polifenoller bulunur. Tarçın birçok süper yiyecek diye tarif edilen kekik sarımsak gibi antioksidan yükü yiyeceklerin çok çok önünde bulunmuştur. Bu güç aslında gözle görülebilir. Çünkü doğal gıda koruyucu olarak kullanılabilir.

Tarçının Yararları III – Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Dünyadaki en erken ölümlerin başlıca nedeni olan kalp krizi ve kalp hastalıklarının azalması için tarçın kullanılabilir. Aynı zamanda diyabet tip 2 de de günlük az miktarda tarçının kan değerleri üzerinde iyi düzeyde etkileri vardır. Kandaki iyi kolesterolü etkilemezken, LDL yi düşürür. Bunun aslında çok çok düşük dozlarda günlük kullanımı sonucunda açığa çıktığı söylenmiştir (120 mg). Birçok hayvan deneyinde ise kan düzeyinin düzelmesi dışında da kandaki basıncıda düşürdüğü gözlenmiş. Bu çalışmalar da aslında, kalp problemlerinin de düzelmesi demektir.

Tarçının Faydaları IV – İnsülin hormonuna duyarlılığı artırabilir

Metabolizmanın düzenlenmesi ve enerji kullanımının düzene sokulmasını sağlayan hormona insülin denir. Bu hormon kanın içindeki glikozun hücrelere transferi için gereklidir. Problem ise birçok kişi insüline direnç gösterir. Bu direnç aslında tip 2 diyabetin ve metabolik sendromun ayırt edilmesinde büyük bir ölçüttür.

Tarçın ise insülinin işini yapabilir. Ve bu da insülin direncini kırmada büyük ölçüde yardımcı olur.

Tarçının Yararları V – Kan şekerini düşürür ve güçlü bir anti-diyabetik etkiye sahiptir.

Tarçın, üst paragrafta bahsedilen gibi insülin direnci üzerine ciddi etki mekanizmaları bulundurur. Fakat kan şekerini düşüren tek mekanizma bu değildir. Bunlardan ilki vücuda giren karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatır. Bunları Sindirim sistemindeki enzimlere etkisiyle yaparlar. Ve bu da kana giren glikoz miktarını azaltır. İkincisi ise insülinin taklit edilmesi ile yapar. Bu da hücrelerin glikoz alımını azaltır ve iyileştirir. Birçok çalışma tarçının diyabet önleyici etkisinin olduğunu kanıtlamıştır. Açlık kan şekeri düzeyini %11 la %29 arasında düşürebilir. Günlük 1-4 gr tarçın alımı araştırmalar sonucu etkili doz aralığı olarak kabul edilmiştir. Yarım çay kaşığı 1 grama tekabül eder.

Tarçının Faydaları VI – Nörodejeneratif hastalıklar üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir

Beyin hücrelerinin işleyişinin bozulmasına ve yapısında problemler yaşanması ile karakterize hastalık grubuna nörodejenaratif hastalık denir. Bu hastalık grubunda en bilineni alzheimer ve parkinsondur. Tarçının içeriğinde bulundurduğu bileşiklerden ikisi bu hastalık gruplarına ciddi etki sağlar. Alzheimerde beyinde tau denilen protein birikir. Bu maddenin birikimini engelleyebilir. Parkinsonda ise nöron hareketliliğini arttırır ve beyindeki motor aktiviteyi düzenler.

Tarçının Faydaları VII – Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Hücrelerin hızlı ve mutant biçiminde büyümesine kanser denilir. Geniş biçimde tarçının kanser üzerindeki etkisi ve tedavisi incelenmiştir. Fakat incelenen deneyler arasında insan deneyinden çok hayvan ve deney tüpü incelemeleri vardır. Bu testlerde tarçının içerisindeki bileşikler tümör ve kanserli hücreleri yok eden ve azaltan etkileri bulunmuştur. Bunu kanser hücrelerini toksik görerek etkisini göstermiştir. Bir fare deneyinde kolon kanserli farelerde kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen aktivatörler olduğu görüldü. Bu deney test tüplerinde yapılan incelemelerle de destek kazandı. Fakat insan deneyi hala daha çok az düzeyde olduğu için kontrollü deneylerle desteklenmesi gerekmektedir.

Tarçının Faydaları

Tarçının Yararları VIII – Bakteri ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olur

Sinnamaldehit, yani tarçının ana maddesi olarak kabul edilen bileşen, vücutta enfeksiyon türleriyle savaşmaya yardımcıdır. Tarçından oluşturulan tarçın yağı solunum sisteminde ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarını iyileştirdiği görülmüştür. Bazı bakterilerin üremesini ve çoğalmasını engeller. Diş ve ağız sağlığı konusunda da ciddi etkilere sahip olan bu madde, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ağız kokusu ve diş çürüklerini de engeller.

Tarçının Faydaları IX – Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

İltehap vücuttaki dokuların ve organların düzgün çalışamamasına yol açar. Vücut bu yüzden organlara ve dokulara zarar vermemek için iltehabı engellemeye çalışır. Bunun desteklenmesi tarçının içindeki bileşiklerle olabilir. İnflamasyon ne kadar erken çözülürse, hasar o kadar engellenir. Bazı araştırmalar ise tarçının inflamasyonu azaltan bir etkisinin olduğunu gösterir.

Sonuç olarak tarçın lezzetli ve sağlık yararına bir baharattır. Günlük yarım çay kaşığı dahi olsa tüketmeye çalışın. Bazı yemeklerin içine, çay ve kahvenizin içine az da olsa koymaya çalışın. Fark etmezsiniz bile..

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.