Salisilik Asit
Salisilik Asit

Salisilik Asit Nedir?

Birçoğumuzun cilt bakımı yaparken, içindekiler kısmında sıkça gözümüze çarpan salisilik asit ile alakalı kafamızda birçok soru işareti oluşur. Nasıl kullanmalıyım, oranını nasıl ayarlamalıyım, aspirin içeriğinde bulunan salisilik asitler, aynı etkiyi gösterir mi gibi birçok sorunun cevabını bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

Özellikle bizim kullandığımız tüm farklı asid türlerinin yani glikolik asidler, mandelik asit, salisilik asit gibi türlerinin ana işlevi eksfoliasyon ajanı olarak kullanılmasıdır. Eksfoliasyon işlevini anlatacak olursam cildimizin en üst tabakası ölü hücrelerden oluşan st. corneumdur. Derideki bu tabakanın amacı dışarıdan kimyasal madde girmesini ve derinin su kaybetmesini önlemesidir. 2 haftaya kendi kendine yenilenmesi gereken st. corneum, hormonlar, hava değişikliği, yaşlanma ya da yanlış ürünlerin cilde uygulanıp cilt bariyerini bozması sebebiyle kendini yenileyemez hale gelir. Biz hem eksfoliasyona yardımcı olmak hem de asitlerin spesifik yararlarından faydalanmak için  citte multifonksiyonel özelliklere sahip kimyasal asitleri kullanırız.

Kimyasal asitler hidroksi asitler, azelaik asit, askorbik asit gibi asitlerden oluşmaktadır. Hidroksi asitler ise kendi içerisinde Alfa hidroksi asitler(AHA), beta hidroksi asiter(BHA), polihidroksi asiter (PHA), lipohidroksi asitler(LHA)’ ya ayrılırlar. Beta hidroksi asid(BHA) spesifik olarak salisilik aside karşılık geliyor.

Salisilik Asit Nedir?

Bu asit Salix Alba(söğüt) bitkisinden izole edilir. Eksfoliant ajanı olarak kullanılan salisilik asit yağda çözenebildiği için dermise ulaşabilir ve sonucunda daha etkili gözenek temizliği sağlanır. Etki mekanizmasına baktığımızda kerotolitik etkisi nedeniyle cildin keratin dokusuna peeling yaparak atılımını hızlandırır. Antibakteriyel etkisiyle sivilcelerle savaşır. Sebum eritici etkisiyle sebumu çözerek gözeneklerdeki fazla sebumu atarlar. Bu yüzden salisilik asit siyah nokta şikayeti olanlarda, geniş gözenek problemi olanlarda, sivilceli ciltlerin kullanacağı ürünlerde yıldız içerik olarak kullanılır.

Kozmetik formülasyonlarında ekenebilecek tek bir antimikrobik koruyucu yoktur. Bu yüzden formülasyonlara antimikrobik koruyucu aktivitesiyle koyulan salisilik asit farklı koruyucularla kombine şekilde kullanılabilir. Kozmetik ürünlerinde salisilik asit miktarı max. %2 oranında kullanımına izin vardır. Zaten en iyi sonucu %1-%2 konsantrasyonlarında ve 3-4.2 pH aralığında verir.

Salisilik Asidin Kullanımı ve Oranı Nasıl Olmalı?

Asidimizin pH’sı cilt pH(5.5)’dan düşük olduğu için salisilik asitin cilt pH’mızı bozmaması adına kullanımından sonra cilt pH’ına uygun nemlendirici ya da tonik kullanımıyla dengelemek önemlidir. En önemlisi de ciltte güneş hassasiyetini arttıran salisilik asitten sonra mutlaka güneş koruyucu kullanmamız gerekir. Asitlerin aslında genel özelliği düşük doz ve devamlı kullanımdır. Asitlere alışkın olmayan bir cildiniz varsa rutininizde sadece 1 tane salisilik içeren ürünle başlamak sizin için faydalı olacaktır. BHA içeren tonikler genelde başlamak için en uygun olanlarıdır çünkü temizleme jelleri fazla durmadığı için tonikle başlayanlar etkisini görmek açısından daha faydalı olacaktır. Hepimiz bir ürüne başlayıp mucize bekleriz fakat cildin kendi döngüsü olduğunu unutmayıp cildimizin ürünü tanıyıp etkisini göstermesi için zaman vermemiz gereklidir. Salisilik asit 2-12 hafta gibi geniş bir skalada etkisini gösteren asittir.

Aspirin ve Salisilik Asit

Ayrıca günümüzde sıkça lanse edilen aspirinde salisilik asit içeriyor o zaman eritip maskesini yapabilirim düşüncesi çok yanlıştır. Aspirin bu asidi değil salisilik asidin asetilenmiş bir türevi olan asetilsalisilik asit içerir. Evet asetilsalisilik asidinde antienfamatuvar özelliği vardır fakat oral alınarak vücuda girdikten sonra metobolize edilip salisilik aside dönüştükten sonra bu etkisini gösterirler. Yani yüzümüze her salisilik asidin türevini içeren hapı sürmek cildimize zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.