Salebin Faydaları
Salebin Faydaları

Salebin Faydaları Nelerdir? Salep Nedir?

Salebin Faydaları Nelerdir? Salep Nedir?

Salebin Faydaları, Salep özellikle ülkemizde çay ve kahveden sonra en çok tüketilen içeceklerdendir. Genellikle soğuk kış aylarında tüketilir. Bunun nedeni sadece içimizi ısıtması değil daha çok faydalarında gizlidir. Tabi ki de içimizi yumuşatması da faydalarının yanında en büyük içilmesinin sebebidir.

Salep Nedir?

Aslında kış boyu elimizden düşürmediğimiz bu içecek, orkide ailesindendir. Ve bu salep bitkilerinin köklerinden üretilir. Fakat üretebilmek çok zordur. Bitkide sadece 2 kök vardır. Ve az miktarını üretebilmek için binlerce salep bitkisi kullanılır. Toz haline getirilir ve içmelik hale getirilir.

Salebin Tarihi

Çoğu bitki de olduğu gibi orta doğuda yetiştirilmeye başlamış. İlk kullanımı 8.yy olarak düşünülür. Fakat daha önceleri içmek için değil daha çok tıbbi amaçla ve ticarette kullanılırdı. Eski mitlerde de saleple alakalı bilgiler söylenmektedir. Aslında keşif olarak 8.yy desek te daha erkendir. Türkler ise İslamiyet in kabulünden sonra alkollü içeceklerin yasaklanmasıyla bu içeceğe talep artmış. Ve dükkanlarda bulunmaya başlamış.

Kendisi bir tıp doktoru olan İbn-i Sina ise eserlerinde detaylı şekilde salep ile alakalı, iştah açar, zihin açar gibi ibareler kullanmıştır. Padişahlar için hazırlanan yemek ve macun kitaplarında ise salep ile alakalı birçok bilgi yazmaktadır.

Salebin Faydaları Nelerdir?

Doğal olarak bulunan saf salep içinde birçok sağlık faydası bulunmaktadır. Aşağıda birçok salep faydası bulacaksınız.

Üst Solunum Yollarını Yumuşatır

Üst solunum yolu hastalıklarını yani öksürük, nezle, bronşit gibi hastalıkları içeriğinde bulunan musilaj bileşeni sayesinde rahatlatır.

Salebin Faydaları: Regl Sancılarına İyi Gelir

Salep regl sancılarını hafifletmekte kullanılabilir. Gebelikte ise sıkı giren rahim kasılmalarında ve gebeliğini zor geçiren kadınların kolay şekilde atlatmasına sebep olur.

Beslenme Üzerinde Olumlu Etki Sağlar

Salebin beslenmeyi düzenlediğine dair çalışmalar vardır. Eğer beslenme düzeniniz yoksa ve iştahınız kapalıysa her gün içeceğiniz 1 bardak salep beslenmenizi düzenler ve iştahınızı açar.

Bağırsak Yollarını Düzenler

İçeriğindeki müsilaj bileşeni, hem mideyi hemde bağırsak düzenini sağlar. Kabızlık problemi olan kişilerin günlük salep tüketmekle kabızlığını çözdüğü görülür. Hazmedemeyin bebek ve yetişkinlerde çok iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca çocuklarda çokça görülen bağırsaktaki kurtların ve ishalin sonlanmasını sağlar

Salebin Faydaları: Vücut Sıcaklığını Dengede Tutar

Solunum yolu hastalıklarının kaynağı olan grip ve nezle gibi problemlerde vücudunuzda oluşan üşümelerde salep birebirdir. Bir bardak salep içinizin ısınmasında ve vücut sıcaklığınızı dengelemenizi sağlayacaktır. Ayrıca ter atacağınız için hastalığı kısa sürede bitirebilirsiniz.

Direncinizi ve Kuvvetinizi Artırır

Kalp hastalıklarına karşı korur. Dolaşımın artmasını ve vücudun kuvvetini ve direncini korumasında yardımcı olur.

Salebin Faydaları: Sinirlerinizi Yatıştırır

Gerginlik ve stres anında salep içerek sinirli anınızın kısa sürede rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Salep Bitkisi

Salebin İçeriğinde Neler Var?

Salep, hafif olmasını aslında içindeki bileşenlerine borçludur. Yumuşaklık veren ve hafif içimli yapan içeriğindeki nişasta, uçucu yağ, azotlu maddeler ve müsilajdır. Musilaj bileşeni ise salep in yumuşak içimli olmasını ve yapışkanlığı sağlayabilir. Unutmayın salepin yumuşak olabilmesi için taze ve katkısız olmalıdır. Yoksa fayda göremeyebilirsiniz.

Salep Nerede Yetişir?

Çayırotu, orchis ve çam çiçeği isimleriyle de bilinen bu bitkinin en çok yetiştirildiği yerler nemli bölgelerdir. Türkiye’nin Ege, Marmara, Batı Karadeniz bölgelerinde yetişme alanları bulunur. Özellikle Burdur’un Bucak ilçesi en çok yetiştiği bölgelerden biridir. Hatta Bucak ilçesini, “salep merkezi” olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca Muğla, Kastamonu ve Isparta şehirlerinde de sıklıkla üretimi yapılır. Salebin üretim bölgelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Güney Anadolu: Muğla civarından Silifke-Gülnar kesimine kadar olan bölgeler.

Antalya: Toros Dağları’nı kapsayan kesimde, Elmalı’dan Alanya ilçesine kadar uzanan güzergâh.

Kuzey Anadolu: Kastamonu şehri.

Güneydoğu Anadolu: Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş şehirleri.

Doğu Anadolu: Muş, Van ve Bitlis civarı.

Salep Nerelerde Kullanılır?

Salep her ne kadar bizim bildiğimiz içecek olarak kullanılsa da, aslında eskiden beri ilaç sanayisi ve kozmetik alanında çokça kullanılmaktadır. İçecek besin olarak da dondurmaların içine eklenir. Maraş dondurmasının sert ve kıvamının yoğun olması için kullanılır. İçeriğinde glikomannan maddesi bu yoğunluğu sağlar. Bu yüzdende salep dondurmaların içeriğinde bulunur.

Salep Nasıl Tüketilir?

Salep tüketmek için aslında önce hazırlamanız gereken bazı malzemeler vardır. Saf salep, şeker, vanilya ve sütü yanınızda bulundur. Önce sütü kaynatın, diğer taraftan kalan malzemeleri harmanlayın ve karıştırın. Tozu sütün üzerine ekleyin ve çırpın. Yoğun kıvam aldıktan sonra ocağı kapatın ve üzerine toz tarçın serpin.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.