Ortapedik Hastalıklar
Ortapedik Hastalıklar

Ortopedi harekte sistemi ile ilgili her hastalıkla ilgilenen tibbi bilim dalıdır. Doğuştan veya sonradan a kas, iskelet, bağ, kemik gibi yapıların fonksiyonunu en iyi hale getirebilmek için ortapedistler multidisipline yaklaşımla hastayı iyileştirmeye çalışırlar.Birçok alt dalı olan bu bölümde, ortopedistler insan vucudunun tek bölümünde veya tek bir alanda uzmanlaşırlar.

Örneğin diz cerrahisi, bacak uzatma cerrahisi, skolyoz cerrahisi, cocuk ortopedisi gibi farklı alanlarda yoğunlaşarak çalışırlar. Ortopedik onkoloji ve kemik iltehapları da bu branşın alt dalları arasında sayılabilir.

Bir ortopedi hekimi doğuştan gelen kassal ve kemiksel problemi takip eder; kemik, deri, doku nakli yapar, protez uygulamaları yapar. Gerektiğinde kemikle ve kaslarla alakalı bazı tahliller isteyebilir. Örneğin kemik ve kasın yapısı etkileyen Kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi vücutta önemli mineralleri düzenlemek için ilaç verebilir.

Ortapedik Hastalıklar
Ortapedik Hastalıklar

Ortapedik rahatsızlıklar çok fazla olmakla beraber bir kaç tanesini bu makalemizde derleyeceğiz. İleriki zamanlarda ise bu hastalıkları daha geniş kapsamlı şekilde inceleyeceğiz.

 1. Menisküs yırtıkları
 2. Kırıklar
 3. Eklem burkulmaları
 4. Çıkıklar
 5. Kemik iltehapları
 6. Denge bozuklukları
 7. Kemik Eğrilikleri
 8. Ani Tutulmalar
 9. His Kayıpları
 10. Eklemlerde Kireçlenmeler
 11. Topuk Dikeni
 12. Skolyoz ve Kifoz
 13. Yanlış Kaynamalar

Sadece genel biçimde bazı rahatsızlıkları yazdım. Detaylandıracağımız birçok rahatsızlık var. Fakat şimdilik bu makalede sadece ortapedi ve ortapedistin ne yaptığını kavramak için özet oldu.
Kas kemik ve eklem problemlerinizde bu alanın uzmanına başvurmanız daha önemlidir. Sonra fizik tedavi çözülecek bir problemse iki hekim tarafından takip edilir. Eğerki ameliyat veya ilaç tedavisi ile devam edileceksede hekimiz tarafından takibe alınacaksınız.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir