Obez – Obezite

Obez: Normal kilonun çok üstünde. Bir kişi, ideal kilosunun% 20’sinden fazlaysa, obez olarak kabul edilir. Bu ideal kiloda kişinin boyu, yaşı, cinsiyeti ve vücut yapısı dikkate alınmalıdır.

Obezite, Ulusal Sağlık Enstitüleri (USE) tarafından 30 ve üzeri bir VKİ (Vücut Kitle İndeksi) olarak kesin bir şekilde tanımlanmıştır. Vücut ağırlığını boyla ilişkilendirmek için anahtar bir indeks olan VKİ, bir kişinin kilogram (kg) cinsinden ağırlığının metre (m) kare cinsinden boyuna bölünmesiyle elde edilir. VKİ vücut ağırlığını boya göre tanımladığından, (yetişkinlerde) toplam vücut yağ içeriği ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Bazı çok kaslı insanlar, aşırı sağlık riskleri olmaksızın yüksek bir VKİ’ye sahip olabilir.

Obezite genellikle hem genetik hem de davranışsal faktörlere bağlı olarak çok faktörlüdür. Buna göre, obezite tedavisi genellikle diyet değişikliklerinden fazlasını gerektirir. Egzersiz, danışmanlık ve destek ve bazen ilaç, hastaların kilo problemlerini yenmelerine yardımcı olmak için diyete destek olabilir. Öte yandan aşırı diyetler, aslında obezitenin artmasına katkıda bulunabilir.

Fazla kilolu olmak, sağlık sorunlarına önemli bir katkıda bulunur. Aşağıdakiler dahil bir dizi hastalığa yakalanma riskini artırır:

Tip 2 (yetişkin başlangıçlı) diyabet
Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
İnme


Kalp krizi (miyokard enfarktüsü veya MI)
Kalp yetmezliği (konjestif kalp yetmezliği)
Kanser (prostat kanseri ve kolon ve rektum kanseri gibi belirli formlar)
Safra taşları ve safra kesesi hastalığı (kolesistit)
Gut ve gut artriti
Dizlerin, kalçaların ve belin alt kısmının osteoartriti (dejeneratif artrit)
Uyku apnesi (uyku sırasında normal nefes alamama, kan oksijenini düşürme)
Pickwickian sendromu (obezite, kırmızı yüz, yetersiz solunum ve uyuşukluk).