Naegleria enfeksiyonu

Naegleria enfeksiyonu: Naegleria fowleri denilen ve doğada birçok yerde yaygın olarak bulunan amip kaynaklı enfeksiyondur. Çok yaygın olarak kaplıcalar, nehirler, göller gibi tatlı suyun bol olduğu yerlerde daha fazladır. Klarlanmış yüzme havuzları ve Endistüriyel atıkların sularında çokca bulunabilir.

Bu Naegleria fowleri denilen amip kuru geçen yaz aylarında, sıcaklığın 25-30 derelerde olduğu ve derin olmayan ılık sularda bulunur. Bu enfeksiyon yüzerken burun veya ağız yoluyla giren amip tarafından oluşur.Bu amip bos sıvısında yani beyin ve omurilik sıvısına kadar ilerler.

Beyin dokusuna tahriba veren bu amip enfeksiyonu primer amipsel meningoensefalit (PAM) e neden olur. PAM’ ın belirtileri kusma, boyunda sertleşme, baş ağrısı, ateş, bulantı ve kusmadır. İlk belirtileri geçtikten sonra amip beyin dokusunda ciddi tahribatlar yapar. Çevre ve görme yetirsini kaybetmeye, dikkat eksikliği ve karmaşaya, bedensel dengenin kaybedilmesine, nöbet ve halisünasyonlara neden olur. 3 ila 7 gün arasında ise ölümle souçlanır ve çok hızlı yayılım gösterebilir.

Nagleria enfeksiyonu kişiden kişiye yayılım göstermez. Birçok ilaç denenmiştir. Semptomları azaltılabilmiştir. Fakat hala daha deneysel çalışmalar yapılıyor. Tam anlamıyla iyileştirebilecek ilaç bulunamamıştır.