Mercimeğin faydaları
Mercimeğin faydaları

Mercimeğin faydaları nelerdir?

Mercimeğin faydaları saymakla bitmez. Fakat önce mercimeği tanımamız gereklidir. Mercimek, dünyanın en eski sağlıklı gıdalarından biridir. Çiftçiler bu fasulyeleri ilk olarak MÖ 8000’de Orta Doğu’da yetiştirdiler. O zamanlarda yetiştirilen bu bakliyat batıya doğru getirilmiş. Yunanlılar fasulyeyi fakir bir adamın yemeği olarak görürken, Mısırlılar genellikle onu kraliyet yemeği olarak görürlermiş

Mercimek, 16. yüzyılın başlarında Amerika’ya geldi. 1.Dünya Savaşı sırasında insanlar onu düşük maliyetli, yüksek proteinli bir et benzeri yemek olarak görmeye başladılar.

Fasulyenin bilinen birkaç çeşidi vardır. En yaygın türleri kahverengi, yeşil ve kırmızıdır. Fasulyede glüten olmadığı için diyetisyenlerin en sevdiği besinlerdir. Aşçılar için ise fasulyenin baharatlar ve diğer sebzelerle birleşiminin mükemmel olduğunu düşünürler.

Porsiyon Başına Besinler

Uzmanlar yeşil mercimeği diğer çeşitlere göre daha sağlıklı buluyor. Yarım fincan pişmiş mercimek şunları içerir:

  • Kalori: 140
  • Yağ : 0,5 gram
  • Karbonhidrat: 23 gram
  • Lif: 9 gram
  • Sodyum: 5 miligram
  • Protein : 12 gram

Diğer vitamin ve mineraller şunları içerir:

Mercimeğin faydaları

Bakliyatlara karşı bakıldığında, mercimek protein bakımından 2 numaradadır (soya fasulyesi proteini en fazla bakliyattır). Pirinç veya siyah pirinç ile birleştirildiğinde protein kalitesi olarak ete yaklaşabilir. İşlenmiş etler ve kırmızı etlerde oluşabilecek hastalıları da mercimek yiyerek önleyebilirsiniz. Yani daha iyi bir tercih yapmış olursunuz.

Protein, kemiklerin, kasların ve cildin yapı taşıdır. Mercimek tokluk hissi sağlar. Lifli yapısı sebebiyle iştahınızı azaltır.

Lif mercimekte bol miktarda bulunur. Günlük ihtiyacınız olan lifin %35 ini tek bir porsiyon mercimek yemeğinden karşılayabilirsiniz. Kolon kanseri riskini azaltır, tansiyonu düşürür, diyabete karşı koruma sağlar. Günlük dozda alınan lif sindirim sistemimizi düzenler ve kabızlığı önler.

Mercimeğin içeriğindeki potasyum, tuzlu besinlerin etkisini kırar. Folat ise kalp sağlığınızı düzenler. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir. Aynı zamanda hamilelik dönemlerinde bebek gelişimi açısından önemlidir. Demir ise yorgunluk ve baş ağrısının hafiflemesini sağlar.

Mercimeğin faydaları çokca var peki zararı varmı?

Tüm faydalarına rağmen mercimekteki lifin parçalanması zordur. Parçalanırken oluşan gaz bağırsakları zorlar ve kramplara neden olur.

Mercimek hazırlama

Çoğu bakliyatın aksine, mercimekleri pişirmeden önce suda bekletmeniz gerekmez. Sadece yıkayın ve hasarlıları içinden seçin. En hızlı olan mercimek kırmızı olandır. 5 dakikada pişer. Diğer mercimeklerin uzun süreye ihtiyacı vardır. Mercimekleri pilavın yanında, çorba olarak, sıcak veya soğuk olarak salatada servis edebilirsiniz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.