Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm
Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm

Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm

Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm: Dizdeki menisküs yırtığı, günlük aktivite seviyeniz, yaşınız, zaman aralığınız vb. gibi birçok faktöre bağlı olarak kendi kendine iyileşebilir. Menisküs yırtılmasından sonra izleyeceğiniz rota çok çok önemlidir. En iyi seçeneği doktorunuzla beraber karar verebilirsiniz.

Çoğu insan menisküs yırtığı tedavisinin cevabının cerrahi olduğunu düşünürken, çoğu zaman artroskopik cerrahi gerekli olmayabilir. Dizinizde bir yaralanma varsa, vücudumuz yırtık kıkırdağı tamir etme yeteneğine sahiptir.

Menisküs Yırtığının İlk Adımı

Menisküs yırtığını onarmaya çalışmanın ilk adımı, vücudunuza iltihabı azaltmak ve yırtık kıkırdağı onarmak için ihtiyaç duyduğu uygun besinleri sağlamaktır. Ancak bazı yiyecekler iyileşme sürecini çok daha zorlaştırır.

Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm

Vücudunuzun sindirimi zor olan yiyecekleri yediğinizde, mideniz aslında yiyeceklere alerjik reaksiyon gösterir ve bağırsaklarınızda iltihaplanmaya neden olur. Ayçiçeği, yer fıstığı ve soya fasulyesi yağları gibi Omega-6 yağları yüksek gıdalar iltihaplanmayı arttırır. Trans yağlar, rafine karbonhidratlar ve bu Omega-6 yağları yüksek gıdaları midenizin sindirimi zordur. Dizinizdeki iyileşme sürecini yavaşlatarak bağırsak iltihabına neden olabilir.

Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm
Menisküs Yırtığı Bitkisel Çözüm

Bu tür iltihaplanma, vücudunuzun ilk önce düzeltmeye çalıştığı şeydir ve dizinizdeki yırtık menisküs düzeltme görevini daha sonra bir kenara bırakır. Vücudunuz iltihap olduğunda, iltihabı azaltmak ve iltihaplı bölgeyi iyileştirmek için doğal olarak üretilen kök hücreleri kullanır. Vücudunuzun sindirmekte zorlanmadığı yiyecekleri yerseniz, bu kök hücreler dizinizdeki iltihaplı ve yırtık kıkırdağı düzeltmek için çalışabilir.

Vücudunuzun iltihabı azaltmasına yardımcı olan bazı yiyecekler de vardır. Meyve ve sebzeler, özellikle antioksidanları yüksek olanlar (yani avokado gibi), iyi Omega-3 yağları vücuttaki iltihabı azaltmak için önemlidir. Vücudunuzu ihtiyacı olan uygun besinlerle beslerseniz, kendi yaralarını iyileştirmeye başlayabilir, sadece dizinizi değil, tüm vücudunuzu daha sağlıklı hissettirir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.