Limonun Faydaları Nelerdir
Limonun Faydaları Nelerdir

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir? Limon, Rutaceae ailesinden çiçekli genellikle yuvarlak, sarı renkli ve canlı bir meyvedir. Botanikte citrus lemon olarak geçer. Ana vatanı kuzey-doğu Hindistan’dır. Bu sarı renkli meyve, sitrik asidinin yoğun olmasından dolayı ekşi bir tada sahiptir. Limonun bu ekşi aroması sayesinde birçok içecekte, tatlıda, yemekte bolca kullanılmasına sebebiyet verir. Limon ayrıca temizlikte de kullanılabilir. Ayrıca limonun sadece iç kısmı değil kabuğu ve çekirdeğini de birçok alanda kullanabilir.

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun içeriğinde birçok vitamin, meyve bileşenleri ve lif bulunur ve bunlar sağlık için yararlıdır. Limon kabuğu, meyve eteni ve suyunda bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalık oluşumunu engelleyen vitamin ve mineraller vardır. Limon aynı zamanda lifli bir besindir. Bu da sindirimi hızlandırır.

Aşağıda limonun sağlık için faydalarını sıralayacağız:

Kalp sağlığı

Limon içeriğinde günlük tüketeceğimiz C vitamin miktarının %60 ını sağlar. Yaklaşık 50 mg C vitamini içerir. Bağışıklığımızı kuvvetlendirmede etkili olan limon, günlük tüketimde kalp ile alakalı olan problemleri çözmek için harika bir meyvedir.

İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde LDL ve kötü kolesterolü düşürür. Kalp krizini engellemeyi sağlar. Kolesterolün fazlalığı, atardamarların sertleşmesine sebep olarak ateroskleroza sebep olabilir.

Sindirim Sağlığı

Limon içeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Lif içeriği sayesinde kabızlığı önlemede ve gastırointestinal problemlerin çözülmesini hızlandırır.

Limonun Faydaları Nelerdir: Ağırlık yönetimi

Limon içeriğinde bulunan pektin lifi yendiği zaman içeride şişer. Bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kilo yönetimi konusunda limonlu suyun da kilo kaybına sebep olabileceği bulunmuştur. Araştırma daha çok fareler üzerinde test edildi. Fakat insan deneylerine daha geçilmemiştir.

Anemi Önleme

Limon içeriğinde yüksek demir içeriği yoktur. Fakat demir bağlama kapasitesini arttırabilir. Özellikle siyah çayın demiri azalttığı söylenir. En azından 3 damla limon damlatarak demir seviyesini koruyabiliriz. Bu koruma demir eksikliği sonucu oluşan kırmızı kan hücrelerinin azalmasını engeller ve anemiyi önler.

Limonun Faydaları Nelerdir: Böbrek Taşı Önleme

Limon sitrik asidi fazla olan bir meyvedir. Sitrik asit sayesinde ekşi bir tada sahip olur. Çalışmalar sitrik asidin böbrek taşını engellediğini gösterir. Genellikle zeytinyağı ile limon karışımının böbrekte ciddi rahatlamaya sebep olduğu söylenir.

Beslenme

Limon mükemmel bir kaynaktır:

 • C vitamini
 • Diyet lifi
 • Sitrik asit
 • Demir

Porsiyon Başına Besinler

1/2 su bardağı limon porsiyonu şunları içerir:

 • Kalori: 31
 • Protein : 1 gram
 • Yağ : 0 gram
 • Karbonhidratlar : 10 gram
 • Lif : 3 gram
 • Şeker: 3 gram

Porsiyon Boyutları

Limon kullanımının diğer meyvelerde olduğu gibi dengeli olması gerektir. Lezzetli ve sağlıklı olsa da içeriğinde meyve şekeri içerir. Günlük en fazla yarım çay bardağı limon suyu veya yarım limon tüketmeliyiz.

Limon Nasıl Hazırlanır?

 • Limon kendine özgü tadıyla yemekler de ve pastacılık ta birçok yerde kullanılır. Birçok kısmı kullanılan bu meyvenin birçok parçası kullanılabilir.
 • En basiti limonu, çay veya suya koyarak canlandırıcı ve renklendirici etkisini kullanabiliriz.
 • Birçok et ve deniz ürününün üzerine tereyağı veya zeytin yağı ile servis edilebilir. Bunun yanında tatlılarda da kullanılır.
 • Limon kabuğu rendelenerek birçok tatlıya, yemeklere ve çorbalara kullanılabilir. Limonatalarda da limon kabuğu limonataya renk ve canlılık verir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.