Kreatin Seviyesini 1
Kreatin Seviyesini 1

Kreatin Seviyesini Normal Tutmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kreatin Seviyesini Normal Tutmak İçin Çözümler: Kreatinin, kreatinden (vücuttaki kas fonksiyonu tarafından oluşturulan kimyasal bir atık) dönüştürülen kimyasal bir yan üründür. Kandaki kreatinin böbrekler tarafından süzülür ve idrar yoluyla vücuttan atılır.

Kreatin Seviyesini Normal Tutmak İçin Önleme Nasıl Çalışır?

Serum kreatinin normal aralığına, kandaki kreatinin düzeyini neden düşürmeye ihtiyaç duyulduğuna ve kreatinin düzeylerini kontrol altında tutmak için önleyici tedbirlerin neler olduğuna bakalım.

Serum Kreatinin Normal Aralığı

Yukarıda bahsedildiği gibi, böbrekler kandaki kreatinin düzeyini normal aralıkta tutmaktan sorumludur. Normal kreatinin seviyesinin aralığı, bir bireyin yaşına, cinsiyetine ve vücut büyüklüğüne göre değişir. Bu faktörlerden bağımsız olarak, aramanız gereken genel aralıklar aşağıda listelenmiştir.

Normal kan kreatinin seviyeleri:

 • Erkekler: 0,6 ila 1,2 mg/dL; 53 ila 106 mmol/L
 • Kadınlar: 0,5 ila 1,1 mg/dL; 44 ila 97 mmol/L
 • Gençler: 0,5 ila 1,0 mg/dL
 • Çocuklar: 0,3 ila 0,7 mg/dL
Kreatin Seviyesini
Kreatin Seviyesini

Normal idrar kreatinin seviyeleri:

 • Erkekler: 107 ila 139 mL/dak; 1,8 ila 2,3 mL/sn
 • Kadınlar: 87 ila 107 mL/dak; 1,5 ila 1,8 mL/sn
 • 40 yaşın üzerindeki herhangi bir kişi: Seviyeler, her 10 yaş için 6,5 mL/dk düşmelidir.

Kreatin Seviyesini Azaltma

Kreatin, böbrekler tarafından atılması gereken bir atık üründür. Artan kan kreatinin düzeylerinin altında yatan çeşitli nedenler vardır ve bunları tedavi etmek çok daha önemlidir. Yüksek kreatinin seviyeleri ciddi böbrek rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. Bu nedenle, önleyici bir sağlık kontrolünden geçmek gereklidir.

Kreatinin düzeylerini düşürmenin yolları hakkında doktorunuzla veya sağlık uzmanlarıyla konuşun:

Yüksek Kreatinin Düzeylerini Düşürmek İçin Doğal Çözümler

Yoğun Egzersizi Azaltın

Yorucu egzersiz ve kas çalışmasını arttırırsanız kreatinin seviyeniz yükselebilir. Bu nedenle hafif egzersizler önerilir. Ne kadar ve ne tür egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuz ve fizyoterapistinize danışın.

Bitkisel çaylar veya Yeşil Çay

Papatya, ısırgan yaprağı veya karahindiba kökünden yapılan bitki çayı içmek, idrar yoluyla kreatinin hızla atılmasına yardımcı olur ve diüretik görevi görür.

Kreatin Seviyesini Düşürmek Bol Su İçin

Dehidrasyon yüksek kreatinin seviyelerinin bir nedeni olabilir. Her gün en az 6-8 bardak su içtiğinizden emin olun.

Protein Alımınızı Azaltın

Aşırı protein açısından zengin diyetler kan kreatinin düzeylerinde bir artışa neden olabilir. Pişmiş kırmızı et yemekten kaçının ve bitki bazlı yemekler yemeğe gayret edin.

Düşürmek Sodyum Alımınızı Sınırlayın

Sodyum alımının fazla olduğu yemekler, yüksek kreatinin seviyelerine neden olabilecek yüksek kan basıncına ve vücuttaki sıvının tutulmasına neden olabilir. Bu nedenle yüksek kreatinin seviyeleri için düşük sodyum diyetini tercih edin. (Fast Food İçeriklerinde soydumun yüksek oranda olduğunu bilmekte fayda vardır.)

Kreatin Seviyesini Düşürmek Düzenli Uykunuzu Aksatmayın

Uyuduğumuzda vücudun metabolik hızı azalır, böylece vücuttaki kreatinin seviyeleri azalır.

Kreatinin kan seviyelerini düşürmek için bazı gıdalar vardır. Aşağıdaki bitki ve yiyeceklerin kullanımı hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz:

 • Kitosan takviyeleri
 • Karahindiba kökü
 • Sibirya Ginsengi
 • Tarçın
 • Adaçayı
 • Astragalus
 • Mısır püskülü

Korunma her zaman tedaviden iyidir. Kreatinin seviyelerindeki artış, zamanında tedavi edilmesi gereken ciddi böbrek hastalıklarına bağlı olabilir. Yaşam tarzı ve diyetin önlenmesi ve değiştirilmesinin kreatinin düzeylerini normal aralıkta tutmaya nasıl yardımcı olabileceğini gördük. Tek yapmanız gereken bu ipuçlarını takip etmek ve sağlıklı kalmak.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.