Kreatin Düzeyini 1
Kreatin Düzeyini 1

Kreatin Düzeyini Düşürmek için Evde Çözümler

Kreatin Düzeyini Düşürmek için Evde Çözümler: Kreatin, kaslarınızı kullandığınızda üretilen atık bir üründür. Çok fazla protein yemek de bu organik bileşiğin küçük miktarlarını üretebilir. Kan dolaşımınız kreatini böbreklerinize taşır, burada vücudunuz onu idrarınız aracılığıyla filtreler. Bununla birlikte, böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa, kanınızdaki kreatinin seviyesi artabilir. Doktorlar kanınızı ve idrarınızı kreatin açısından kontrol edebilir ve böbreklerinizin sağlığını değerlendirmek için başka testler isteyebilir. Normal bir seviye yaşınıza, ırkınıza, cinsiyetinize ve vücut ölçünüze bağlıdır. Anormal kreatinin seviyeleri böbrek hastalığının bir işareti olabilir. İlk Yazımızda kreatin seviyelerini belirtmiştik.

Aşağıdaki belirtilere sahipseniz bir kreatin testine ihtiyacınız olabilir:

 • İdrara çıkma değişiklikleri (sıklık, ağrı, köpüklenme veya kan)
 • Kas krampları
 • Tükenmişlik ve yorgunlık
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Göz çevresinde şişlik
 • Ayaklarda veya ayak bileklerinde şişme

Böbrek fonksiyonlarının azalmasına katkıda bulunabilecek aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuz da düzenli kreatinin testi önerebilir:

 • Şeker hastalığı
 • Yüksek kan basıncı
 • Tiroid hastalığı
 • Otoimmün hastalıklar
 • Böbreklerin bakteriyel enfeksiyonu
 • Tıkalı bir idrar yolu
 • Ailede böbrek hastalığı öyküsü

Kreatin seviyeleri ayrıca yorucu egzersizden veya sülfametoksazol, trimetoprim veya kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçların kullanılmasından geçici olarak yükselebilir. Ayrıca hamile kalmak veya kırmızı etten zengin yemekler yemek de katkıda bulunabilir. Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için kanınızı temizlemesi gerekir. Kreatin seviyenizi düşürmenin en iyi yolu, altında yatan nedeni tedavi etmektir. Kan kreatinininiz yüksekse, böbrek işlevinize zarar verebilecek herhangi bir tıbbi sorunu ele almak için bir tedavi planı geliştirmek için hekim ile birlikte çalışmanız önemlidir.

Kreatin Düzeyini doğal olarak düşürmenin yolları.

1. Kreatin içeren takviyeleri almayın

Kreatin Düzeyini
Kreatin Düzeyini

Kreatin, karaciğerinizde yapılan doğal bir bileşiktir. Enerji için kullanıldığı kaslarınıza taşınır. Enerji olarak kullanılmayan kreatin, atık bir ürün olan kreatinine dönüştürülür. Doğal formuna ek olarak, kreatin oral bir takviye olarak mevcuttur. Bazı sporcular, atletik performansı artırmaya yardımcı olmak için bu kreatinin üreten takviyeleri kullanır. Böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için kreatinin düzeylerini düşürmek isteyen kişiler kreatin takviyesi almamalıdır. Kreatin takviyeleri ve genel güvenlikleri hakkında araştırmalar oldukça azdır.

Diyetinize herhangi bir takviye eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

2. Protein alımınızı azaltın

Araştırmalar, büyük miktarlarda protein almanın kreatinin düzeylerini en azından geçici olarak artırabileceğini gösteriyor. Özellikle pişmiş kırmızı et kreatinini etkileyebilir. Pişirmeden gelen ısı, ette kreatin üretmesine neden olur. Süt ürünleri de dahil olmak üzere kırmızı et veya diğer protein kaynakları açısından çok yüksek diyetler uygulayan kişiler, bu gıdalardan daha az tüketen kişilere göre daha yüksek kreatinin seviyelerine sahip olabilir. Çok fazla kırmızı et yerseniz, daha fazla sebze bazlı yemeklere geçin.

3. Kreatin Düzeyini Düşürmek İçin Daha fazla lif tüketin

Diyet lifinin kreatinin seviyeleri üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, bir çalışma, lif alımını artıran kronik böbrek hastalığı olan kişilerde kreatinin seviyelerinde önemli düşüşler gösterdi. Lif, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunabilir:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Kepekli tahıllar
 • Baklagiller

4. Ne kadar sıvı içmeniz gerektiği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun

Dehidrasyon (Vücutta yeterli sıvı olmaması) kreatinin seviyelerini yükseltebilir. Sıvı alımı da böbrek hastalığı olan bazı insanlar için bir sorun olabilir. Hekiminizle günlük ne kadar su ve diğer sıvıları içmeniz gerektiği ve ne zamanlar hangi sıvıyı tüketmeniz gerektiğini konuşun.

5. Tuz alımınızı azaltın

Aşırı tuz içeren diyetler yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Özellikle işlenmiş gıdalar genellikle sodyum ve fosfor ile yüklenir, bu da çalışmaların böbrek sorunlarına neden olduğunu göstermiştir. Bütün, işlenmemiş gıdaları yemeği ve mümkünse yemeğinizi tatlandırmak için baharat ve otları kullanmayı düşünün.

6. NSAID’leri aşırı kullanmaktan kaçının

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi ağrı kesiciler, özellikle böbrek hastalığınız varsa, çok sık veya önerilen dozun üzerinde alındığında zararlı olabilir. Ağrı ve iltihaplanma için doğru tedavileri ve bunları ne sıklıkta alacağınızı belirlemek için hekiminizle konuşun.

7. Sigaradan kaçının

Sigara içmek, kronik böbrek hastalığı riskini önemli ölçüde artırmak da dahil olmak üzere vücuda çeşitli şekillerde zarar verebilir. Sigarayı bırakmak, böbreklerinizde kreatinin düzeylerini artırabilecek sorunların olasılığını azaltmanın bir yolu olabilir.

8. Kreatin Düzeyini Düşürmek İçin Alkol alımınızı sınırlayın

Böbrek fonksiyonu söz konusu olduğunda alkol tüketimi zor bir konu olabilir. Bazı araştırmalar, ılımlı alkol tüketiminin kronik böbrek hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diğer çalışmalar, aşırı alkolün böbreklere zarar verme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca yüksek tansiyon ve alkol bağımlılığı gibi durumlara da katkıda bulunabilir. Alkol kullanıyorsanız, sağlık ihtiyaçlarınız için en güvenli seviyeler hakkında Hekiminize danışın.

Özet

Aşırı kreatinin seviyeleri ciddi tıbbi durumları gösterebilir, ancak aynı zamanda belirli yaşam tarzı faktörlerinin veya koşullarının geçici bir yan ürünü olabilir. Aile hekiminiz kreatinin seviyelerinizin yüksek olduğunu tespit ederse, aktivite seviyelerinizde ve yeme, içme ve takviye alışkanlıklarınızdaki değişiklikler onları azaltmaya yardımcı olabilir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.