Kirazın Faydaları
Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kirazın faydaları ndan önce bu güzel meyveyi tanısak daha iyi olur. Yaz mevsiminin başladığına işaret olan kiraz eski zamanlarda güzellik işareti olarak anılırmış. Anti oksiidan ve şifa kaynağı olan kiraz, sindirimden kanı durultmaya ve pıhtılaşma riskini azaltmaya kadar birçok faydalı etkisi vardır.Kiraz kan dolaşımını arttırdığı için rahatlama ve ferahlama meyvesi olarak anılır. Eski Yunanlılar bu meyvenin doğurganlığı arttırdığını savunan kitaplar yayınlamışlar.

Ne tatlı ne ekşi bir tadı vardır. Yörelere göre değişsede mavrı veya mayhoş da denir. Bazı yerlerde ise napolyon denilen kirazlar vardır ve diğerlerine göre çok tatlıdır. Genelde ülke içinde kalmaz ve yurt dışına gönderilir.

Kirazın Faydaları

Kirazın Faydaları Nelerdir?

  • En yaygın uykusuzluk ilacıdır. İçerisinde yüksek antioksidan vardır.
  • Kan dolaşımını arttırdığı için vucut ve beyin oksijenlenir. ve çoğu hastalığa deva olur. Alzheimer gibi beyin aktivitesinin yavaşladığı hastalıklarda kullanılabilir. Aynı şekilde kan dolaşımı azaldığı için beyne inme gibi problemlerin riskini azaltır. Hareketsiz yaşamdaki kişiler sabın durduğu için kan dolaşımı hafifler ve dolaşımın artmasına yardımcı olur.
  • Hücre yenilenmesini sağlar ve genç gösterir. Yasemin çayı ve bitkisini anlatığımız makalemizdede aynı şekilde hücre yenilemesini sağladığını yazmıştık. O yazımızada alttaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kalp ve damar hastaları bolca kullanır ve aynı zamanda idrar söktürücü özelliği vardır. Kanı duraltır ve toksinlerin atılmasınada yardımcı olur.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir