Kaposi sarkomu
Kaposi sarkomu

Kaposi Sarkomu Nedir?

Kaposi sarkomu: Bağışıklı sistemi çok düşük olanları veya yaşı ilerlemiş insanları daha çok etkileyen orta düzey nadirlikte görülen bir cilt tümörü türüdür.Kaposi sarkomu,ayak bileklerinde ayak altında başlar.Sonra bacakları ve kollara hızlı olmayan biçimde yayılım gösterir. Nodül oluşumu şeklinde yayılım yapar.Papüller oluşturur ve ve bu plaklar daha çok yumuşak ve morumsudur. Bu derideki vasküler tümör olarak açıklanır. Sadece deridede gözükmeyen bu tümör derinin iç kısmındada gelişir ve içkanamaya neden olabilir.

Tedavi hafif olan ve şiddetli olan vakalara göre değişim gösterir. Hafif vakalarda düşük dozda verilen radyasyon etkilidir. Fakat şiddetli olan kapoksi sarkomu hastalarda yayılımı azaltmak ve şiddetini azaltmak için anti kanser ilaçları kullanılabilir.

Kaposi sarkomu 1872’de ünlü dermatoloji uzmanı Moritz Kaposi Kohn (1837-1902) ve ekibi tarafından bulunmuş ve litaratüre geçmiştir. Kaposi, ilk olarak yaşlı İtalyanlarda ve Doğu Avrupalı Yahudi erkeklerde tanımladı bu kanser.

Kaposi sarkomu 2

Daha çok yaşlılarda daha hızlı yayılan bu sarkom günümüzde çok daha yaygındır. AIDS vakalarında hızlı yayılım gösterir.

Kaposi sarkomuna insandan insana bulaşan herpes virüsü 8 (HHV-8) neden olur.

Bu virüs ağız yolu ile tükrük geçişi sonrası bulaşabilir. HHV-8 ile enfekte olan ancak kaposi sarkomu olmayan gey erkekler arasındaki bir çalışmada, tükürük numunelerinin ve ağız sürüntülerinin %30 erkekte bu virüs bulunurken anal ve genital bölgede sadece %1 inde bu virüse rastlandı.Tükrük ile ağız temasında daha fazla bulunan erkekler bu virüsü kapma ve kapoksi sarkomu gelişme riski daha fazla gözükmektedir. Bu nedenle, HHV-8’in öpüşerek bulaşabilen ve Epstein-Barr virüsü ile ilşkisinin çok fazla olaması kaynaklı olabilir.

NOT : Bu yazıdayer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.

Detaylı ve daha fazla bilgi için ; ” https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaposi_sarkomu

Farklı kanser türleri öğrenmek ve bilgi sahibi olmak için aşağıda adrese tıklayabilirsiniz

https://www.sagliklayasam.net/hastaliklar/kanser-hastaligi-ve-onkoloji/