Kanserin Belirtileri
Kanserin Belirtileri

Kanser belirtileri nelerdir?

Kanser belirtileri, kanserin türüne, bulunduğu yere ve kanserli hücrelerinin yayılımına bağlıdır. Örneğin, meme kanseri memede bir yumru veya meme başı akıntısı olarak ortaya çıkabilirken, metastatik meme kanseri ağrı (kemiklere yayılmışsa), aşırı yorgunluk (akciğerler) veya nöbetler (beyin) semptomlarıyla ortaya çıkabilir. Hastaların birçoğunda kanser çok ileri düzeye gelene kadar belirti ve semptom göstermeyebilir. Bu yüzdende genel taramalarınızı, özellikle aile hikayesinde kanser olanların, yaptırmasında fayda vardır.

Amerikan Kanser Derneği, Kanserin mevcut olabileceği ve bir kişinin tıbbi yardım alması için harekete geçmesi gereken yedi uyarı işareti ve semptom tanımlamaktadır. Aşağıdaki gibi problemleriniz varsa Kanser araştırma ve tarama merkezine başvurmalısınız.

 • Bağırsak veya mesanede problem ve değişiklik
 • Sürekli olan boğaz ağrısı
 • Olağandışı kanama veya akıntı (örneğin, meme başı salgıları veya iyileşmeyen madde çıkışı ve bu bölgedeki sızı)
 • Göğüste, testislerde veya başka yerlerde sertleşme ve yumrulaşma
 • Hazımsızlık (genellikle kronik) veya yutmada zorluk
 • Bir siğil veya benin boyutunda, renginde, şeklinde veya kalınlığında bariz değişiklik
 • Sürekli öksürük veya ses kısıklığı

Bunun dışındada bazı semptomlar vardır. Doktor kontrolünde ilerleyip diğer semptomların ilerleyişini doktorunuza bildirmeniz gereklidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Açıklanamayan kilo kaybı veya iştahsızlık
 • Kemiklerde veya vücudun diğer bölümlerinde giderek kötüleşen veya gelip giden, ancak kişinin daha önce sahip olduğu önceki ağrılara benzemeyen yeni bir ağrı türü.
 • Kalıcı yorgunluk, mide bulantısı veya kusma
 • Düşük dereceli ve açıklanamayan ateşler, kalıcı olabilir veya gelip gidebilir.
 • Olağan tedaviyle düzelmeyen tekrarlayan enfeksiyonlar

Bu belirti ve semptomları olan herkes doktoruna danışmalıdır; bu semptomların kanağı kanserli olmayan koşullarda olabilir.

Kanserin Belirtileri
Kanserin Belirtileri

Birçok kanser hastalığı, yukarıdaki genel semptomların bazılarıyla kendini gösterir, ancak genellikle kanser türüne daha spesifik olan bir veya daha fazla semptoma sahiptir. Örneğin, akciğer kanseri, yaygın ağrı semptomlarıyla ortaya çıkabilir, ancak genellikle ağrı göğüste bulunur. Hastada olağandışı kanama olabilir. Ancak kanama, genellikle hasta öksürdüğünde ortaya çıkar. Akciğer kanseri hastaları sıklıkla nefes darlığı çekerler ve ardından çok yorulur.

Spesifik olmayan ve bazen daha spesifik semptomları olan çok fazla kanser türü olduğundan,  belirli kanser türlerinin belirti ve semptomlarını öğrenmenin en iyi yolu, söz konusu belirli bir vücut bölgesinin semptomlarını araştırmaktır. İleride Sitemizde tüm kanserlerle alakalı yazılar bulacaksınız. Bunun tersine, bir kişinin kanser olduğundan şüphelenilen bölgede hangi belirti ve semptomları araması gerektiğini keşfetmek için belirli bir vücut bölgesi aranabilir.

Kanserin Belirtileri Hakkında Bilgi Almanın Yolları

    Bir arama motorunu kullanarak, semptomun ardından “kanser” terimini listeleyerek kanser bağlantılarını bulun veya hakkında bilgi almak istediğiniz türü (akciğer, beyin, meme) biliyorsanız Sagliklayasam.net arama seçeneğini kullanın. Örneğin, “idrarda kan ve kanser” listelenmesi, bir kişiyi kanserin listelenen semptomları üretebileceği olası organları ve vücut sistemlerini listeleyen web sitelerine yönlendirecektir.

    Yukarıdaki gibi bir arama motoru kullanın. Şüphelenilen vücut bölgesini ve kanseri arama motoruna yazın. O bölgedeki kanserin belirti ve semptomlarını listeleyen siteleri göreceksiniz.

    Birçok web sitesinin mutlaka bir sağlık uzmanı tarafından incelenmediğini ve doğru olmayan bilgiler içerebileceğini unutmayın. Hala daha endişe ediyorsanız doktorunuzun en iyi kaynak olduğunu unutmayın

Ayrıca, kanser türü biliniyorsa (tanı konulmuşsa), teşhis edilen kanser türü ve kanser hakkında sorgulanabilecek her şey (semptomlar, tümör dereceleri, tedaviler, prognoz ve diğer birçok öğe) listelenerek daha da spesifik aramalar yapılabilir.

Kanser hakkında endişeleniyorsanız, unutmayın Doktorun yerini, sizin internetten araştırmalarınız kesinlikle alamaz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.