Kanser Nedir?
Kanser Nedir?

Kanser Nedir? Kanserin Tanımı Nedir?

Kanser Nedir? Anormal hücrelerin kontrolsüz bölündüğü ve diğer dokuları istila edebildiği hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Kanser hücreleri, kan ve lenf sistemleri yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Kanser hastalığının sadece tek bir türü yoktur. 100’den fazla farklı kanser türü vardır. Çoğu kanser, başladıkları organa veya hücre tipine göre adlandırılır – örneğin, kolonda başlayan kansere kolon kanseri denir; Derinin bazal hücrelerinde başlayan kansere bazal hücreli karsinom denir.

Kanser hastalığını birçok türe ayırabiliriz. Fakat ana olarak aşağıdaki gibi ayrılabilir:

  • Karsinom – deride veya iç organları saran veya kaplayan dokularda başlayan kanserlerdir.
  • Sarkom – kemik, kıkırdak, yağ, kas, kan damarları veya diğer bağ veya destekleyici dokularda başlayan kanserlerdir.
  • Lösemi – kemik iliği gibi kan oluşturan dokularda başlayan ve çok sayıda anormal kan hücresinin oluşmasına ve kana girmesine neden olan kanser.
  • Lenfoma ve miyelom — bağışıklık sisteminin hücrelerinde başlayan kanserlerlerdir.
  • Merkezi sinir sistemi kanserleri – beyin ve omurilik dokularında başlayan kanserler.

Kanserin Kökenleri

Kanser Nedir? 1
Kanser Nedir? 1

Tüm kanserler, vücudun temel yaşam birimi olan hücrelerde başlar. Kanseri anlamak için normal hücreler kanser hücrelerine dönüştüğünde ne olduğunu bilmek yardımcı olur.

Vücut birçok hücre türünden oluşur. Bu hücreler, vücudu sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduklarından daha fazla hücre üretmek için kontrollü bir şekilde büyür ve bölünür. Hücreler yaşlandığında veya hasar gördüğünde ölürler ve yeni hücrelerle değiştirilirler.

Ancak bazen bu düzenli süreç yanlış gider. Bir hücrenin genetik materyali (DNA), normal hücre büyümesini ve bölünmesini etkileyen mutasyonlar üreterek hasar görebilir veya değişebilir. Bu olduğunda, hücreler gerektiği zaman ölmezler ve vücudun onlara ihtiyacı olmadığında yeni hücreler oluşur. Ekstra hücreler, tümör adı verilen bir doku kütlesi oluşturabilir.

Tüm tümörler kanserli değildir; tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

    İyi huylu tümörler kanserli değildir. Genellikle ameliyatla alınabilir ve çoğu durumda geri gelmezler. İyi huylu tümörlerdeki hücreler vücudun hiçbir bölgesine yayılmazlar

    Kötü huylu tümörler kanserlidir. Bu tümörlerdeki hücreler yakındaki dokuları sarabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Kanserin vücudun bir bölümünden diğerine yayılmasına metastaz denir.

Bazı kanserler tümör oluşturmaz. Örneğin lösemi, kemik iliği ve kan kanseri gibi.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.