Kala Azar
Kala Azar

Kala-azar Leishmania donovani adı verilen parazitin neden olduğu enfeksiyon nedeniyle iç organların (iç organlar, özellikle karaciğer, dalak, kemik iliği ve lenf düğümleri) kronik ve potansiyel olarak ölümcül bir parazitik hastalığıdır.

Leishmania donovani paraziti nedeniyle bir yılda yarım milyon vakanın görüldüğü Asya’nın (özellikle Hindistan), Afrika’nın (özellikle Sudan) ve Güney Amerika’nın (başta Brezilya) bazı bölgelerinde tatarcık sineğinin ısırıklarıyla bulaşır. Ayrıca Avrupa’da (özellikle Akdeniz bölgesinde) ve Kuzey Amerika’da birkaç yüz vaka vardır.

Kala Azar
Kala Azar

Kala-azar çoğu zaman semptoma neden olmaz veya çok az olabilir. Ancak tipik olarak ateş, iştahsız ve yorgun olma hissi, karaciğer, dalak ve lenf nodlarında genişleme ve kemik iliğinin baskılanmasıyla ilişkilidir. Kala-azar eğer farklı enfeksiyon bulaşması durumunda diğer enfeksiyonun belirtilerini ciddi düzeyde arttırır. Miltefosindir tedeavide etken olan ilaçlardan biridir.

Kara hummanın hintçe karşılığı “Kala-azar”dır. Hastalık aynı zamanda Hint leishmaniasis, viseral leishmaniasis, leishmania enfeksiyonu ve kara ateş olarak da bilinir.

1903’te kala-azar’a sebep olan protozoa hakkındaki yazan İngiliz patolog William Boog Leishman ve aynı keşfi aynı sene bağımsız olarak icra eden araştırmacı C. Donovan. Leischmania donovani bu iki şahısın soyisimleri dolayısyla koyulmuştur.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.