Kadın Hastalıkları
Kadın Hastalıkları

Jinekoloji (Kadın hastalıkları)

Jinekoloji kadınsal problemlerle ilgilenen tıbbi bilim dalıdır. Birçok altdalı vardır. Kadın doğum, kısırlık, tüp bebek, cinsel hastalıklar ve benzeri birçok problemi inceler. Jinekoloji her ne kadar sadece fiziksel olan problemleri incelediği düşünülsede kadın ve ergenlerin davranışsal problemlerini de incelemekle yükümlüdür. Özellikle ülkemizde ergenliğe giriş yapan ve cinsel olarak eğitim almamış veya alamamış birçok kişi bulunmaktadır. Hala daha toplum sağlığı merkezlerinin yaygın olmaması ve kadınları cinsel eğitim konusunda eğitebilecek kurumların yaygın olmamasından dolayı kadın doğum uzmanlarına ciddi şekilde ihtiyaç duyulur. Her ne kadar sadece gençler desekte, menapoz döneminde bile hala daha ne yaşadığını bilemeyen kadınlarımızda, kadın doğum uzmanına ciddi şekilde ihtiyaç duyan ve takip edilmesi gereken hastalardandır.

Kadın Hastalıkları
Kadın Hastalıkları

Kadın Doğum uzmanı hangi hastalıklara bakar

 1. Hamilelik
 2. Dış gebelik
 3. Düşük yapma ve tekrarlama
 4. Hamilelik önü ve sonrası kontroller
 5. Vajina kuruluğu
 6. Vajina Enfeksiyonları
 7. Vajina mantarları
 8. Kürtaj ve Sezeryanlar
 9. Klamidya Hastalığı
 10. Sancılı adet düzensizliği
 11. Yumurtalık Kistleri
 12. Menapoz çağı
 13. Rahim ağzı hastalıkları
 14. Tüp Bebek
 15. Genital bölge siğilleri
 16. İdrar tutamama ve kontrolsüz idrar

Muayne Nasıl Yapılır?

Muayne yapılırken Bakire kadınlarda vajinal yolda elle muayne yapılmaz.Aynı zamanda Vajina bölgeye spektulumla girilmez ve Us muaynesindede vajinal bölgeye girilememez. Virjin olmayan kadınlar için vajinal muayne yapılır. Tüm kadınlar karın muaynesi ve dış genital organlara bakılır ve muayne sonucunda problemin ne olduğu tespit edilir. Sonrasındada ilaç veya hekimin uygun gördüğü tedavi protokolüne başlanır.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir