Jacksonian nöbeti
Jacksonian nöbeti

Jacksonian nöbeti: Duyu ve sinir fonksiyonlarında bozukluk yaratan, beyin içindeki belirli alanlarda anormal elektrik frekansı sonucu epileptik nöbet geçirilir. Jacksonian nöbetleri, karmaşık bir nöbettir ve elektriksel aktivite çok ani gerçekleşir. Çoğu insan nöbet geçirdiğini bile farketmez. Ani ve kısa süreli olan bü nöbet, farkındalığımızda ve uyanıklılığımızı değiştirmez.

Jacksonian nöbeti
Jacksonian nöbeti

Jacksonian nöbetleri son derece çeşitlidir. Örneğin, başı döndürmek, göz hareketleri, dudakları şapırdatmak, ağız hareketleri, salya akması, vücudun bir bölümünde ritmik kas kasılmaları, anormal uyuşma, karıncalanma gibi görünüşte amaçlı hareketleri içerebilir. Cilt üzerinde ise sürünme hissi olabilir.

Beyinden kaynaklı konuşma bozukuluklarını araştıran ve konuşma merkezinin yani broca merkezinin lokalize olarak beyinde tespit eden, İngiliz nörolog John Hughlings Jackson tarafından adlandırılmıştır. 1863’te bu nöbeti yani Jacksonian nöbeti olarak adlandırdı. Nöbetlerin içeriklerini detaylı anlattı. 1875’te beyinde bunlara neden olan tüm alanları keşfetti. Jackson, tıbbın önemli kaşifleri arasındaydı ve 19. yüzyıl tıbbının yükselen figürleri arasındaydı.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN