Fare
Fare

Jackson Laboratuvarı

Jackson Laboratuvarı: Fare genetiğinin prömiyer yeri ve dünyadaki en büyük memeli genetik araştırma tesisidir. Tıbbi araştırmada kullanılan fare türlerinin çoğu, Maine’deki Mount Desert Adası’ndaki Bar Harbor’da bulunan laboratuvardan alınır.

Jackson Laboratuvarı, 1929 yılında bir genetikçi olan Dr. Clarence Cook Little tarafından bir kanser araştırma merkezi olarak kuruldu.

Dr. Little, fare modellerinin insan gelişiminin, hastalıklarının ve bozukluklarının genetik temelini anlamanın anahtarı olduğuna inanıyordu. Bugün bilim topluluğu fareyi insan hastalıkları ve bozuklukları için en önemli modellerden biri olarak kabul etmektedir.

Nature dergisinde yakın zamanda yayınlanan bir makalede, “En az 17 Nobel ödülü, iki büyük bilimsel araç (monoklonal antikorlar ve gen hedefli suşlar), bağışıklık sistemi, retrovirüsler, onkojenler, kanser, karmaşık özelliklerin kalıtımı hakkında derin bilimsel içgörüler, ve Jackson Laboratuvarı’ndaki “Little’ın çalışması” gibi birçok deneysel araştırlma yapılmıştır. Laboratuvar, Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kanserin altında yatan genetik faktörlerin anlaşılmasını ilerletmeye adanmış bir Temel Kanser Merkezi olarak belirlenmiş 10 kurumdan biridir.