İyot COVID-19'u Önlemez: İyotun COVID-19'u önlemeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini iddia eden yeni bir video viral oldu. Uzmanlar bunun yanlış olduğunu ve anlamsız olduğunu çünkü
İyot COVID 19'u Önlemez

İyot COVID 19’u Önlemez veya Tedavi Etmez

İyot COVID 19’u Önlemez: İyotun COVID-19’u önlemeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini iddia eden yeni bir video viral oldu. Uzmanlar bunun yanlış olduğunu ve anlamsız olduğunu çünkü COVID-19’un bakteri değil bir virüsün sonucu olduğunu söylüyor. Ayrıca, gargara yapmak ve iyot solüsyonlarını yutmak tehlikeli olabilir. Yalnızca sosyal medya trendlerinden tıbbi tavsiye almak genellikle sağlığınızı korumanın en iyi yolu değildir. Çoğu zaman tehlikeli olabilir. Facebook ve Twitter’da kısa süre önce viral hale gelen bir YouTube videosu, antiseptik iyot ile gargara yapmanın COVID-19’u nasıl önleyebileceğine dair yanlış bilgiler yayıyor – uzmanlara göre kesinlikle yanlış bir fikir. Video Nisan ayında paylaşıldı ve 155.000’den fazla izlendi. Yazıya göre doktorlar, COVID-19’un akciğerlere girmesini önlemek için povidon-iyot ile gargara yapılmasını öneriyor.

Bunların hiçbir doğru değil. İyodu yutarsanız, tehlikeli bile olabilir.

New York’taki Staten Island Üniversite Hastanesi’nin geçici tıp başkanı Dr. Theodore Strange, “COVID-19’u önlemek için iyotu yutmamalı veya gargara yapmamalısınız” dedi. “Bu fikrin nereden geldiğini bilmiyorum. İyotun antiseptik olma özellikleri vardır. Kesiklere ve lezyonlara sürüldü ve geçmişte gargarada kullanıldı. Cildi temizler ve bakterileri öldürür. Ancak COVID bir bakteri değildir. Bu bir virüs.”

İyot COVID 19’u Önlemez, Peki İyot nasıl güvenle kullanılır?

İyot COVID 19'u Önlemez
İyot COVID 19’u Önlemez

İyot, uygun miktarlarda vücut için iyi olabilir. Vücut iyotu kendi başına üretemez, bu yüzden onu yiyeceklerden almalıyız. İyot, balık, karides, deniz yosunu ve diğer deniz ürünleri gibi belirli gıdalarda doğal olarak bulunur. Bebekler ayrıca anne sütünden az miktarda iyot alırlar. Ancak çok fazla iyot vücuda, özellikle de tiroide zarar verebilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre guatr, tiroid bezi iltihabı ve bazı durumlarda tiroid kanserine neden olabilir. Eczanelerde satılan Povidon-İyot solüsyonları, bakterileri öldürerek hafif kesik ve sıyrıkları tedavi etmek için tasarlanmıştır. Gargara yapılması veya yutulması amaçlanmamıştır. Büyük dozlarda iyot ağızda, boğazda, midede yanma ve mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Hatta nörolojik yan etkilere neden olabilir.

Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Sağlık Politikası Departmanında koruyucu tıp profesörü Dr. William Schaffner, “Eğer [iyot] yutmazsanız nispeten güvenlidir, ancak yutarsanız mide-bağırsak rahatsızlığınız olabilir” dedi. COVID-19’u önlemek için iyot kullanmayı destekleyecek iyi bilimsel, titiz veri yok” diyor. “COVID’i önlemede veya tedavi etmede yararlı olan bu kadar basit bir şey olsaydı, her ülkedeki her doktor onu savunuyor olurdu.”

COVID-19’u tedavi etmenin en iyi yolu

Aşılar, COVID-19’a neden olabilen koronavirüsün yayılmasını durdurmanın en iyi ve en etkili yolu olmaya devam ediyor. Bu, uzmanların hemfikir olduğu bir şey. Ayrıca, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) pandeminin başlangıcından bu yana tavsiye ettiği önlemler hala geçerli. Bu, sık sık el yıkama, yüz maskeleri ve fiziksel veya sosyal mesafeyi içerir. Ancak her şeyden önce aşı, COVID-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olmanın kanıtlanmış en etkili yoludur.

“Aşı, bundan çıkış yolumuz. Çocuk felci, çiçek hastalığı ve difteri gibi diğer hastalıkların tarihine dayanıyor” dedi. “Aşı, konuşmamız gereken en önemli şey.”