Dahiliye
Dahiliye

Dahiliye (İç hastalıkları)

Dahiliye iç hastalıkları demektir. Yani iç organlarla alakalı herhangi bir problemin çözümünü araştıran tanı ve tedavisiyle uğraşan tıbbi bilimdir. Birçok önemli bölümü içinde barındırır. Romatoloji, Onkoloji, Nefroloji, Gastroentoloji, Hematoloji, Endokrinoloji, gibi birçok yan dala sahiptir. Tıp eğitimi bittikten sonra, iç hastalıkları uzmanlığı yapılır ve sonrasında yan dal olarak bu gibi bölümlere yönlenilir. Cerrahi müdahale yapmazlar. Ama gerekli durumlarda cerrahlarla kontakt haldedirler. Birçok hastalık dahiliye branşının bünyesinde tedavi ve tanı alır.

Dahiliye

Örnek olarak mide ve bağırsak, romatizma, diyabet, hipertansiyon , tiroid, böbrek problemi, bronşit, astım, kansızlık, hemofili, obezite, gut, kemik erimesi, hepatit ve birçok rahatsızlık ilk tanısını bu bölümde alır.

Birçok test yapar, kan idrar testi, radyolojik testler, endoskopi, kolonoskopi gibi. Küçük çaplı kalple alakalı EKG ve Eko gibi kardiyolojik incelemelerde bulunur. Yapılan test ve incelemeler sonucunda yönlendirmeler yapabilir. Ve tedaviye başlanır.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.