Frenk Soğanı
Frenk Soğanı

Frenk Soğanı Yararları ve Zararları Nelerdir?

Frenk Soğanı Yararları ve Zararları Nelerdir?

Yaygın isim: Ayı Sarımsağı, Frenk Soğanı, Ramsons, Yabani Sarımsak

Aile: Alliaceae

Cins: Allium

Tür: Allium Ursinum

Kış uykusundan kalkan ayılar için harika bir bitki olan frenk soğanı diğer bir adıyla ayı sarımsağı bahar ayında yetişen harika bir bitkidir. Ayıların yanında yaban domuzlarıda bu bitkiyi sever. Soğanlı bir bitki olan frenk soğanı çok yıllık otsu bir bitkidir. Elips şeklinde ve 24-30 cm arasında uzunluğa ulaşan yaprakları üretir. Ilıman iklimde ve 1500 metre kadar yüksek kısımlarda yetişen bu bitki Avrupa ve Asyada yetişir. Ormanlık alanlarda daha fazla bulunur. Herhangi bir bakım gerektirmeyen bu bitkiyi evinizin önüne ekebilirsiniz. Ormanda yürürken eğer soğan kokusu sarımsak kokusu duyarsanız ayı sarımsağı bulmuşsunuzdur. Bahar ayının girişinde yetişen bu bitkiyi vucut ve cilt temizlik losyonu olarak kullanabilirsiniz.

FRENK SOĞANI MUTFAK KULLANIMI

Bu bitki B-karoten açısından zengin bir besin kaynağıdır. Vitamin yönünden de oldukça zengindir. Birçok yemeğe, çorbaya ve sosa lezzet ve renk katarlar. İlk baharda yetişirler ve taze biçimde toplanabilirler. Çiçek olarakda kullanılabilirler. Ve güçlü biçimde sarımsak tadı eklenebilir. Sarımsaktan daha fazla iyileştirici etkiye sahiptir. avantajı ise rahatsızlık veren nefes kokusu bırakmazlar. Taze ayı sarımsağı tüketmek kandaki toksin atımını sağlar. Bağırsakdaki ve midedeki problemli dokuları temizler. Yağı bağlar ve vücuttan atımını sağlarlar.

FRENK SOĞANI TIBBİ KULLANIM

Frenk Soğanının tibbi kullanımı ilkbaharda toplanan taze yapraklar ve sonbaharda toplanılan yer altı soğanıdır. Bu sarımsak yüsek tansiyon için birebirdir. Aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını düzenler. 2-3 ay kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Bağırsak problemleri için ve kronik bağırsak sendromlarının düzelmesi için etkisi çok büyüktür. Sert dışkı yapanlarda bu bitkiyi kullanabilir. Solunum problemlerinin çözümü ve nezle formları için de kullanılır. Cilt problemleri, egzema ve sedef için kullanılır. Fakat hala daha kesin kanıt yoktur. Eğer hamile iseniz kesinlikle kullanmanız tavsiye edilmez. Üriner sistem içinde faydaları araştırılıyor.

Frenk Soğanı Yararları Ve Özellikleri

  • Akciğer ve solunum rahatsızlıklarına yardımcı olur
  • Damar hastalıklarını önler
  • Mide ve bağırsaklar üzerinde faydalı etkileri vardır
  • Parazitleri yok eder
  • Uykusuzluk ve baş dönmesine yardımcı olur
  • Vücudu arındırır
  • Cilt görünümünü iyileştirir
  • Osteoporoz ve artrit problemlerine yardımcı olur