Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

En kolay haliyle kas ve iskelet sistemi hastalıklarını cerrahi dışı yani konservatif tedavi yöntemiyle iyileştirmeyi konu edinen tıp dalı. Aslında FTR ağrının olduğu, kassal, doğumsal ve sonradan gelen anomalinin olduğu her yerde çalışır. Nöroloji, ortapedi, romatizmal, psikoloji gibi tıbbi dallarlada beraber çalışmak zorundadır. Özellikle şu dönemde kardiyopulmoner rehabilitasyon covid sonrası hastalarda ciddi şekilde etkili olduğuna dair birçok çalışma vardır. Fiziksel tıp doktoru ne iş yapar diye düşünmüşsünüzdür. Fiziksel tıp hekimi hasta odaya girdiği andan itibaren hastayı analiz etmeye başlar. Yürüyüş, postür, duruşunu inceler. Sonra kasların kullanım durumuna bakar. Nörolojik olarak probleminin olup olmadığını kontrol eder. Egerki fizik tedavi ajanlarının kullanılması, manuel terapi ve egzersizlerle desteklenmesi gerekirse gerekli tedavi programını düzenler ve fizyoterapiste verir. Rehabilitasyon ve tadavi sürecini yakından takip etmekle yükümlüdür.

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Hastalar her ne kadar kısa sürmesini isteselerde, fizik tedavi uzun ve sabır isteyen bir süreçtir.

Rehabilitasyon onarma tamir etme ve eski haline geri döndürme demektir. İyileşme ise hastanın hem psikolojik hemde fiziksel olarak tam iyilik hali olarak adlandırılır.

Fizik tedavinin baktığı birçok hastalık vardır. Sayı olarak fazla olduğu için şu anlık bu makaleye eklemeyeceğim.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir