F (Akrabalı yetiştirme katsayısı):

F (Akrabalı yetiştirme katsayısı)
F (Akrabalı yetiştirme katsayısı)

F, iki insanın genetik olarak birbirine ne kadar yakın olduğunu ölçmenin bir yolu olan akraba çiftleşme katsayısının sembolüdür. Akrabalı çiftleşme katsayısı, F, iki özdeş gene sahip bir kişinin her iki geni de bir atadan alma olasılığıdır.

Örneğin, tanım gereği bir büyükanne ve büyükbabayı paylaşan birinci kuzenlerin çiftleşmesini ele alalım. Erkekteki herhangi bir belirli gen için, ilk kadın kuzeninin aynı geni aynı kaynaktan miras alma şansı 1 / 8’dir.

Dahası, erkeğin çocuğuna geçirdiği herhangi bir gen için, kadının aynı gene sahip olma şansı 1 / 8’dir ve ½ bu geni çocuğa iletir, yani 1/8 X ½ = 1/16. Bu nedenle, birinci kuzen evliliğinin bir akraba çiftleşme katsayısı F = 1/16 dır

İlk kuzenlerin yavruları için ilave riskler, yalnızca akraba çiftleşme katsayısına değil, aynı zamanda genetik aile geçmişine ve test sonuçlarına da bağlıdır. Örneğin, İtalyan kökenli ilk kuzenler, beta talasemi için bir gen taşıma riski altındadır. Genetik laboratuvar testleri, her ikisinin de beta-talasemi geni taşıyıcıları olduğunu doğrulayabilir.

Yakın akraba kişilerin çiftleşmesinde her zaman ek riskler vardır ve bu riskler ihmal edilmemelidir.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN