H&H
H&H

E. coli O157: H7

E. coli O157: H7, normalde insan kolonunda yaşayan bir bakteri, kolon basili olan Escherichia coli’nin tehlikeli bir formu.

E. coli 0157: H7, hemorajik kolit, hemolitik-üremik sendrom ve trombotik trombositopenik purpuraya neden olan önemli bir sağlık sorunudur:

Bakteriler, bağırsağın iç yüzeyine zarar verebilecek toksinler üretir. Ortaya çıkan kolit, 6 ila 8 gün süren ağrılı karın krampları, ishal ve dışkıda gözle görülür kanla oldukça şiddetli olabilir.

E. coli 0157: H7 ile enfekte olan bazı çocuklarda hemolitik üremik sendrom (HUS) gelişir. Hemolitik “kırmızı kan hücrelerinin parçalanması anlamına gelir. Bu, anemiye ve anormal kanamaya neden olan trombosit eksikliğine (trombositopeni) yol açar.” Üremik “, akut böbrek yetmezliği anlamına gelir. Nöbetler ve koma ile birlikte merkezi sinir sistemi sorunları da ortaya çıkabilir. Hemolitik üremik sendrom (HÜS), bebeklerde ve küçük çocuklarda akut böbrek yetmezliğinin en yaygın nedenidir.
Trombotik trombositopenik purpura (TTP) – E. coli 0157: H7 bulaşan kişilerde, özellikle yaşlılarda, kırmızı kan hücrelerinin parçalanması nedeniyle anemili trombotik trombositopenik purpura (TTP) adı verilen HÜS’ye benzer bir sendrom gelişebilir, trombosit eksikliği ( kolay morarma, nörolojik anormallikler, bozulmuş böbrek fonksiyonu ve ateş ile birlikte trombositopeni).
E. coli 01257: H7 enfeksiyonu çoğunlukla çiğ veya az pişmiş kıyma (hamburger) yemekten veya çiğ süt veya kontamine su içmekten kaynaklanır. Daha az yaygın olarak, E coli O157: H7 bir kişiden diğerine bulaşabilir.