Covid-19 haberleri
Covid-19 haberleri

Covid-19 haberleri: ABD 65 yaş üstü için 3.doz aşıları onayladı

Covid-19 haberleri : ABD ilaç düzenleyicisi, 65 yaş ve üstü kişiler, ciddi hastalık riski yüksek kişiler ve sağlık çalışanları gibi düzenli olarak virüse maruz kalan kişiler için koronavirüs güçlendirici (3.doz) aşılara izin verdi. Karar, bu grupların ikinci dozdan 6 ay sonra üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısını almaya başlayabilecekleri anlamına geliyor. Başka aşıları olanlar için bu onay çıkmadı

Pfizer, Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) 16 yaş ve üzerindeki tüm insanlar için ekstra dozlara izin vermesini istemişti, ancak FDA paneli, yüksek risk gruplarının ötesinde daha geniş nüfus için güçlendiricileri desteklemek için yeterli kanıt olmadığı sonucuna vardı. ABD aşı politikasını belirleyen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri için ayrı bir danışma komitesinin bugün, hangi grupların yüksek risk olarak nitelendirilmesi gerektiğine dair tavsiyeler içerebilecek bir kılavuz yayınlaması bekleniyor.

Diğer Covid-19 haberleri

Covid-19 haberleri
Covid-19 haberleri

Başkan Joe Biden, pandemi konulu sanal bir zirvede yaptığı açıklamada, ABD’nin diğer ülkelere 500 milyon daha fazla covid-19 aşısı bağışlayacağını ve ülkenin toplam bağışlarını 1 milyar dozun üzerine çıkaracağını duyurdu. Yeni dilimin teslimatı Ocak ayında başlayacak. Dün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Filipinler, Peru ve Gana da dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin liderleri, daha zengin ülkeleri aşıları adil bir şekilde paylaşmadıkları için kınadı.

The Guardian, İngiltere için bazı ülkelerden gelen yolcuların aşıları tam olsa bile karantinaya alınmasını gerektiren yeni seyahat kurallarının öfke ve şaşkınlığa yol açtığını bildirdi. Kurallara göre, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore veya bir Avrupa Birliği ülkesinde Oxford/AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna veya Janssen aşılarıyla tam olarak aşılanmış olan İngiltere’ye seyahat edenler karantinadan muaftır, ancak diğer ülkelerdeki aynı aşılar geldikten sonra 10 gün karantinaya alınmalıdır. Hindistan, Brezilya ve Nijerya’dan doktorlar ve politikacılar, kurallara karşı öfkelerini dile getirenler arasında.

New Scientist Kış tahmini: Bir hükümet bilimsel danışma komitesi, İngiltere’de koronavirüs ile hastaneye kabul edilen insan sayısının önümüzdeki birkaç ay içinde günde 2000 ila 7000 arasında yükselebileceğini söyledi. Yüksek aşı oranlarına rağmen kış için tahminlerin bu kadar kasvetli olmasının nedeni budur.