C-Reaktif Protein Testi (CRP)
C-Reaktif Protein Testi (CRP)

C-Reaktif Protein Testi (CRP)

C-Reaktif Protein Testi (CRP): Bazı durumlarda iltihaplanma ile kanda yükselen bir plazma proteinidir.

C-reaktif protein (CRP), akut faz proteinleri olarak bilinen plazma proteinlerinden biridir: inflamatuar bozukluklar sırasında plazma konsantrasyonları% 25 veya daha fazla artan (veya azalan) proteinler.

CRP, iltihaplanma ile 1000 kat kadar yükselebilir. Genellikle CRP’de belirgin değişikliklere yol açan durumlar arasında enfeksiyon, travma, ameliyat, yanıklar, enflamatuar durumlar ve ilerlemiş kanser bulunur.

Yorucu egzersiz, sıcak çarpması ve doğumdan sonra orta düzeyde değişiklikler meydana gelir. Psikolojik stresten sonra ve birçok psikiyatrik hastalıkta küçük değişiklikler meydana gelir.

Bu nedenle C-Reaktif Protein Testi(CRP), iltihaplanmanın varlığını ve yoğunluğunu yansıtan tıpta bir değer testidir, ancak C-reaktif proteindeki bir yükselme, herhangi bir durumun belirleyici tanı işareti değildir.

Koroner arter hastalığının gelişiminde iltihaplanmanın önemli bir rol oynadığına inanılırsa, iltihap belirteçleri kalp sağlığı açısından test edilmiştir. CRP, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi geleneksel faktörlere ek olarak koroner hastalık riskini sınıflandırmak için kullanılabilir.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN