C-peptid

C-Peptit
C-Peptit

C-peptit çoğunlukla pankreasdan üretilen insülinin yan ürünüdür. C peptit seviyesi insülin üretiminin ne kadar olduğunu gösterir.

Amino asit diye tabir ettiğimiz kimyasal bileşimler, c peptiti oluşturur. Pankreas insülin ürettiğinde C peptitide kan dolaşımına salar.

Kandaki C-peptid miktarı hastalık oluğu durumlarda değişkenlik gösterir. Kanda ciddi düzeyde c peptit düşüklüğü, aynı zamanda çocukluktan gelen veya insülin bağımlısı olan tip I diyabetden dolayı insülin üretiminin az veya çok olduğunu gösterir. Eğerki anormal insülin salgılatan insülinoma denilen bir kanser türü varsa c peptit düzeyi anormal derecede fazla olur.

Normal C-peptid seviyeleri, her şeyin yolunda olduğuna işaret edebilir. Ayırca diyabetli kişilerde c peptit düzeyi, diyabetli kişilerde çokca üretildiği fakat bu üretime tepkisiz kaldığını gösterir. Bu, tip 2 diyabetin (yetişkin insüline dirençli diyabet) ayırt edici özelliğidir. Bu sebepten dolayıda c peptit insülin düzeyinin belirlenmesinde ciddi rol oynar.

İNSÜLİN

Bu hormon vücuttaki kan şekeri düzeyini yani glikoz oranını belirlemede rol oynar.Tüm hücreler özellikle kas hücreleri enerji için glikozu kullanmak zorundadırlar. Vücut glikozu gıdalardan, özellikle de karbonhidratlardan üretir. İnsülinin görevi enerki ihtiyacı olan bölgelere enerji vermektir. Enerji istenilen yerin müsaitliği sorulur ve enerjiyi iletir. Yolcu daha sonra, insanın yürümesine, koşmasına, fırlatmasına, kaldırmasına ve diğer aktiviteleri gerçekleştirmesine yardımcı olmak için glikozu kullanır. Futbolcular, dağcılar ve oduncular, glikozun sağladığı enerji ile gelişirler. İnsülin ayrıca kan şekerini gerektiği gibi düşürerek kan dolaşımında aşırı glikoz yüklenmesini önler. İnsülin, pankreastaki langerhans adacıkları tarafından salgılanır

Pankreas mekanizmasında problem olursa insülin az üretilir veya hiç üretim olmayabilir. Kan şekeri artar çünkü onu düzenleyecek çok az insülin vardır veya hiç yoktur. Kana verilen c-peptit miktarının azalması ile insülin üretiminin azalması doğru orantılıdır. Bir hasta bir doktora diyabet semptomlarını (büyük susuzluk, sık idrara çıkma ve yorgunluğu içerebilen semptomlar) bildirirse, doktor kandaki C-peptid miktarını kontrol eden bir test isteyebilir. Bir hastanın semptomları pankreas kanserinden (karın ağrısı, kramplar, kilo kaybı ve sarılık) oluşuyorsa, doktor tümör olasılığını belirlemek için tekrar C-peptid testi isteyebilir.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN