Böğürtlenin Faydaları
Böğürtlenin Faydaları

Böğürtlenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Böğürtlenin Faydaları aslında saymakla bitirilemez. Böğürtlen tadında hem ekşilik hemde tatlılık olan, yazın daha çok bulunan önemli bir lif kaynağıdır. Böğürtlenin tadındaki harikalik sağlık faydalarının gerisinine düşmektedir.

Böğürtlenin Faydaları ve sağlık açısından faydaları

Böğürtlenin Faydaları I – Böğürtlen C vitamini ile doludur

Bir auç böğürtlen yediğiniz takdirde ortalama 30 miligram C vitamini alırsınız. Bu alınan değer yetişkin insanların alması gereken değerin %50 sine tekabül eder. C vitamini önemli bir antioksidandır. Birçok dokunun ana iskeletini oluşturur. Özellikle kemik ve bağ dokusu oluşumunda yüksek öneme sahiptir. Vitamin C sizlere aşağıda listelenen etkilere sahiptir:

 • Deri ve Deri altı dokuları yeniler
 • Skorbüt denilen hastalığı engeller
 • Antioksidan olduğı için vücutta bulunan serbest radikalleri engeller
 • Demirin emilmesine yardımcı olur
 • Yara iyileşimini hızlandırır
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda süreyi kısaltır

Hala daha birçok araştırma yapılmakta ve bazı önemli kronik ve kronik olmayan hastalıkların tedavisinde denenmektedir. Antioksidan görevi olduğu için serbest radikaller sayesinde oluşan oksidatif stresi engeller. Bu da hala daha araştırma konusu olsada kanserin önüne geçer denilebilir.

Böğürtlenin Faydaları II – Böğürtlen Lif bakımından zengindir

Birçok kişi yemekleri ve yediklerinin içerikleriyle pek ilgilenmez. Fakat çoğu kişide günlük alınan lif miktarı oldukça azdır. Bu yüzdende şişkinlik, hazımsızlık problemleri ve kilo alımı başlar. Sadece bununlada kalmaz birçok mide ve bağırsak problemleride açığa çıkar. Aynı zamanda birçok araştırmada lif oranının az alındığı takdirde kalp krizi riskinin artacağını bulmuştur.

Lif oranı yüksek yiyeceklerle beslendiğinizde aşağıdaki gibi etkileri olur:

 • Kan kolesterol seviyeniz düşer.
 • Mide ve bağırsak hareketleriniz düzene girer
 • Kan şekeri seviyeniz düzenlenir. Şeker emilimi yavaşlar.
 • Tokluk hissi artar.
 • Bağırsaktaki sağlıklı bakteriler artar.
 • Lif oranı yüksek olan böğürtlenin, kaloriside oldukça düşüktür.

Böğürtlenin Faydaları III – Büyük K vitamini kaynağı

Vitamin K vücudumuzdaki kanın pıhtılaşmasına ve kesilen yerlerdeki kanın daha hızlı durulmasına yol açar. Bu vitamin aynı zamanda kemik gelişimi için önemlidir. Bu vitaminin eksik olamsı demek özellikle yaşlılarda kemik yoğunluğunun azalması ve kırılmalara yol açar. Bazı kadınlarda adet kanamasının fazla olmasının nedeni olarak gösterilir. Dokunduğunuzda heryeri moraran bir arkadaşınız varsa bilinki K vitamini eksiktir. Bir avuç böğürtlen günlük Vitamin K ihtiyacınızın 3 te 1 ini karşılar. Eğerki kan sulandırcı alısanız ve sağlıklı bir bireyseniz, pıhtılaşmaının artması için K vitamini yükse olan yiyecekler tüketmenizde fayda vardır.

Böğürtlenin Yararları IV – Yüksek manganez içeriğine sahiptir

Böğürtlen

Manganez aslında insanalr tarafından diğer vitamin ve mineral gibi bilinmesede hayati değeri vardır. Kemik gelişimi ve bağışıklığınızın kuvvetli olması için çok önemlidir. Vücudumuzda karbonhidrat ve protein dengesini sağlar. Kolesterolün dengede tutulmasında görev alır. Kollojen oluşumunda C vitamini kadar etkilidir. Kollojen oluşumuda yara iyileşmesinde etkilidir. Günlük bir avuç böğütlen yemek (1 miligram) günlük almamız gereken manganez ihtiyacımızın %50 sini karşılar. Manganez toksik olabilir. Yani vücudumuzu zehirleyebilir. Önemli bir akciğer hastalığınız veya kanda anemi gibi dir durum sözkonusu değilse eğer, yiyeceklerle manganezi zehirleyecek düzeyde almanız imkansız gibidir.

Böğürtlenin Faydaları V – Böğürtlen Beyin sağlığını artırabilir

Uluslararası bir gıda araştırmasında, Böğürtlene benzeyen, ahududu, dut gibi ufak çekirdekli meyveleri tüketmek beyin sağlındığını güçlendirmede ve hafıza kaybını engellemede önemli rol oynadığını bulmuştur. Burada antioksidanların beyindeki nöronların hareketini kolaylaştırdığı ve arttırdığı bulunmuştur. Beyinde yaşlılıkla oluşabilecek problemleri azalttığı söylenmiştir. Aynı zamanda beyindeki iletişimin farklı şekillerle sağlandığı tespit edilmiştir.

Böğürtlenin Yararları VI- Ağız sağlığını desteklemeye yardımcı olur

Eski bir araştımada böğütlenin ağız ve diş sağlına olan etkisiyle alakalı. Çalışma ağızdaki bakteri artışının böğürtlenle azaltılabileceği yönünde idi. Böğürtlenin içinde bulunduğu bazı maddeler özellikle antibakteriyel ve inflamasyon azaltıcı etkilere sahip olduğu tespit edildi. Çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmasına karşın ağız ve diş sağlığını destekleyici çalımalarda mevcuttur.

Böğürtlen ile beslenmek

Böğürtlen kilo vermek isteyen ama tatlı sevdasından vazgeçemeyen kişiler için harika bir alternatiftir. Bir avuç böğürtlende sadece 62 kalori, 1 gram yağ ve 14 gr karbonhidrat vardır. Glisemik indeksi ise sadece 4 tür. Bu da gerçekten çok düşüktür.

Son olarak Böğürtlen konusunda hala daha birçok araştırma vardır. Bunları sıralamak gerekirse

 • Kalp hastalıklarıyla savaşır ve önler
 • Kanserli dokularla savaşır ve kansere yakalanmadan önler
 • Kronik rahatsızlıkların bazılarının etkilerini azaltır.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.