Bel Fıtığı
Bel Fıtığı

Bel Fıtığı İçin 10 Egzersiz Önerisi

1.Bel Fıtığı İçin Egzersiz
  1. Bel Fıtığı İçin Egzersiz Önerileri nin ilki kolay bir bel esnetmesi. Bu harekette belin mobilizasyonu yani hareketliliği için önemlidir. Beldeki ve karındaki çapraz duran kasların gerilmesi ilk hedeftir. Hareket bel ve boyun kavislerinin doldurulmasıyla başlar. Öncelikle üçgen veya herhangi bir yastıkla bel ve boyun çukurunuzu doldurun. Dizlerinizi bükün ve sırt üstü pozisyonda bekleyin. Harekete başlama pozisyonumuzu aldıktan sonra ayak yerden kesilmeyecek biçimde sağa doğru dizlerimizi yatıralım. Bu esnada boynumuz dizimizin tam zıt yönünde hareket ettirelim. Yapığımız harekette ilk başlarda bel kaslarımız gergin olabilir. Bu yüzden hareket açıklığının sonuna kadar zorlamak çok mantıksız olur. Gidebildiğimiz yere kadar bekleyelim. Ve son noktada 5 sn sayalım. Sağ tarafa doğru yaptığımız hareketi birde sol tarafa doğru yapalım. 1 tekrar sağ ve sol tarafa yaptıktan sonra 3 sn dinlenme pozisyonu yani sırt üstü pozisyonda bekleyelim. Sonra tekrar egzersizimize kaldığımız yerden devam edebiliriz. Günlük Sabahları ve Akşamları bu kolay egzersizi 10 ar tekrar yapabiliriz.
NOT: Egzersizlerin hiçbirisinde nefes almayı kesmememiz gereklidir. Eğer kendimizi sıkarak egzersiz yaparsak, yapılan hiçbir hareketin ve egzersizin karşılığını alamayız
2

2. Bu egzersizde ise bir roller yardımıyla veya iki su şişesi yardımıyla yapılabilecek bir egzersizdir. Aslında roller yardımsız da yapılır ve kedi esnemesi olarak geçer. Öncelikle diz çöküp oturuyoruz. Roller veya su şişesini elimizin altına ve göz hizasına yerleştiriyoruz. Çok yavaş biçimde kalçamızı arkaya ve kollarımızı roller yardımı ile öne doğru götürüyoruz. Daha net anlaşılması için yabancı kaynaklarda buda tapınma hareketi olarak da geçmekte. Gidebildiğimiz noktada 5 sn bekliyoruz. Sabah ve akşam 15 tekrarlı yapılabilir. Burdaki amaç omurgalar arasında açıklığı arttırmaktır.

NOT: Bel Fıtığı İçin Egzersiz lerde dizlerinizde herhangi bir sorun varsa yani, sıvı eksilmesi, kıkırdak problemleri, diz bükememe sorunu gibi, bu egzersizi yapmanız tavsiye edilmez.
3

3. 2 nolu egzersizin rollersız halidir. Kedi esnemesi olarak geçen egzersizdir. Kısaca özetlemek gerekirse, Dizler dik ve 90 derece olarak, kollar ise göz hizasında olacak biçimde başlanır. Topuğa doğru yavaş biçimde oturulur. Eller sabit kalır. Ağrınızın olduğu veya gerilmenin başladığı yerde 5 sn sayılır ve başlangıç pozisyonuna geri dönülür. Sabah ve Akşam 15 tekrarlı yapılır.

NOT: Yapılan araştırmalarda Disk hernilerinin (Omurgadaki fıtıkların) iyileşme süreci 6 aydır. Araştırmalarda eğerki düzgün fizik tedavi ve egzersizlerde çok büyük fıtıklar hızlı şekilde geri çekilebilir. Burda sizlere gösterilen egzersizler, tedavi edici egzersiz konusunda tek yetkili kişi olan fizyoterapistler tarafından hazırlanmıştır.

4

4. Her ne kadar sırt kısmı için olsada, sırt sağlığı bel ağrılarını ve omurgaya binen yükü etkiler. Omurga bir bütündür. Herhangi bir bel problemi olan hasta çoğu zaman ağrısını belimden sıtıma kadar ağrım çıkıyor şeklinde tarifler. Bu egzersiz sırt kısımındaki yani kürek kemikleri arasındaki kasların gerilmesini sağlar.

Öncelikle sandalyede yapılan egzerisizdir. Eller ön tarafta çaprazlanır. Çaprazlanan el çift taraflı olarak aşağı yönde hareket ettirirlir. Kafa ise senkronize biçimde aşağı iner. Kürek(Skapula) kemikleri arasında gerginlik hissedildiği anda 5 sn beklenir. Ve dik pozisyona yani başlangıç pozisyonuna geri gelinir. Sabah ve Akşam 15 tekrarlı biçimde yapılır.

5

5. 1 nolu hareketin daha gelişmiş halidir. Çoğu hasta kedi esnemesinde pek ağrı veya gerginlik hissetmez.Bu yüzden bel kasları için daha gelişmiş bir germe hareketidir. Bu egzersizi rollersız da yapabilirsiniz. Başlangıç pozisyonu 1 nolu hareket ile aynıdır. Fakat 1 nolu harekette roller düz ilerlemiştir. Bu harekette ise kol rolleri sağ veya sola doğru hareket ettirir. Sağa doğru ilerlendiğine belin sol kısmında ve kol arkasında bir gerginlik hissedersiniz. Son noktaya geldiğinizde ise bu noktada 5 sn sayıp eski pozisyonunuza dönmelisiniz. Sabah ve Akşam 15 tekrarlı yapılabilir.

NOT: Hareketlerde ağrı hissediyorsanız egzersizi yanlış yapıyorsunuz demektir. Egzersiz ağrısız yapılmalıdır.
6

6. Bu hareket bel hareketi gibi gözükmese de aslında çok çok önemli bir harekettir. Asıl amacı siyatik sinirin hareketliliği arttırmaktır. Yani sinir mobilizasyonu olarak geçer. Aynı zamanda bacak arka grup kaslarının gerilmesi için çok iyi bir egzersizdir. Koltuk veya yatak köşesinden bir ayak sarkıtılır. Diğer bacak düz bir şekilde yatağın üzerinde durur. Yatak üzerinde düz duran bacağın ayak parmakları vücuda doğru çekilir. Hasta elleriyle ayak parmaklarına doğru uzanmaya çalışır. Diz arkasındaki kaslar gerilmeye başladığı anda 5 sn sayılır. Sabah ve Akşam 15 tekrarlı biçimde yapılır.

NOT: Egzersizlerle kasların açılması için ortalama 1.5 ay yani 6 haftalık bir süreçte egzersizlerin düzgün yapılması gerekmektedir.
7

7. Bu egzersiz aslında bel ve kalçadaki bazı kaslarının gerilmesi için yapılan bir egzersizdir. İster diz üzeri ister diz altından tutarak dizleri göğse yaklaştırılır. Göğüse yaklaştırılabildiği kadar yaklaştırılır. Son noktada 5 sn sayılır. Sabah ve akşam 15 tekrarlı yapılabilir.

8

8. Psoas denilen ve yaşam kası olarak geçen bu kasın germe hareketidir. Sırt üstü yatılır ve bir bacak yataktan dışarı sarkıtılır. Artık sarkıtılan bacakla işimiz yoktur. Diğer bacak diz altından tutularak göğüse doğru yaklaştırılır. Amaç sarkıtılan bacağın kasığında bir gerilme hissedilmesidir. Belle ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Bu kas aslında ana bel kaslarından bir tanesidir. Belin iç kısımından başlayıp kalçaya doğru ilerler. Bel ağrılarının çoğu zaman ana kaynağıdır. Diyelimki sağa öne doğru eğildiniz. Suçlusu sağ taraftaki kası içinde bulunan psoas kasıdır. Egzersizle çözülemezse en yakın fizyoterapiste başvurarak psostaki gerginliği çözmede yardımcı olur. Diğer egzersizler gibi gerilen bölgede 5 sn beklep, sabah ve akşam 15 er tekrarlı yapabilirisiniz.

9

9. Gelelim en belalı kasımızı. PRİFORMİS. Bu kas hakkında önümüzdeki makalelerde çokça konuşacağız hatta ve hatta egzersizlerini ve nelere neden olduğu hakkında paylaşımlar yapacağız. Çok daha kolay germeleri bulunmakta ama şu anlık birazcık merak uyandırmak adına sadece bu görseli paylaşıyorum.

10.

10. Bel fıtıkları çoğu zaman kasları ciddi şekilde etkiler. Bunların içinde en çok etkilenen kaslardan olan baldır yani gastrokinemius kasıdır. Bunu germek oldukça basittir. Elimizi herhangi bir duvara koyuyoruz bacağımız önde diğer bacağımız arkada duruyor. Germek istediğimiz bacak arka bacaktır. Öndeki diz bukülü arka diz ise dimdik duracak. Ayaklarımız topuklarımızla yere sabit olacak. Öndeki dizimiz ve vücudumuz öne doğru ilerlerken arka baldırınızdaki gerilmeyi hissedeceksiniz. Hissettiğinizde 5 sn sayıp ilk pozisyona gelebilirsiniz. Sabah ve Akşam 15 tekrarlı biçimde yapabilirsiniz.

Bel fıtıkları çözümü olan ve geri çekilebilen bir hastalıktır. Önceliğiniz hiçbir zaman ameliyat olmamalıdır. Birçok kaynakta kaslarınız ve eklem aralığınız açıldığında fıtığın geri çekildiğini göstermektedir. Bunlarda ancak manuel terapi, fizyoterapi gibi uygulamalar ve hastaya uygun bel fıtığı için egzersiz lerle sağlanabilir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.