Bamyanın Faydaları
Bamyanın Faydaları

Bamyanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bamyanın Faydaları diğer sebzelere göre çok ayrı bir yere sahiptir. Yenilebilen kabuk ve tohumlarıyla bilinen bamya çiçekli bir bitkidir. Sıcak ve tropikal iklime daha uygun olan bamya ülkemizdede yetişmektedir. Renkleri değişkenlik gösterir. Türkiyede yeşil türü olsada kızmızı ve mora kaçan rengide bulunur. Pişirildiklerinde açık yeşil rengi alırlar. Bazı ülkelerde bayan parmağı olarakda söylenir. Yemek pişirmede sebze olarak düşünürüz fakat bamya meyve sınıfındadır. Türk mutfağının önemli ögelerinden olan bamya asıl olarak Güney Amerikada popülerdir. Çoğu insan çok çekici bulmaz. Çünkü içeriğindeki tohumsu kısım sümüksü bir yapıdadır. Çok sevilmesede besin olarak zengindir.

Bamyanın Faydaları I – Besinler açısından zengin

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 160 gr

Kalori 134

% Günlük Değer
Toplam Yağ 0 g
Doymuş Yağ 0g
Trans Yağ 0g
Kolesterol 0mg
Toplam Karbonhidrat 7g3%
Protein 2g4%
A Vitamini 14%C Vitamini 26%
B6 Vitamini 14%K Vitamini 26%
Magnezyum 14%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

İçerdiği C ve K1 vitaminleri bamyayı yüksek vitaminli bir sebze haline getirir. C vitamini suda çözünebilen bir vitamindir. Bağışıklığı güçlendirmeye yarar. K1 ise yağda çözünebilen vitamindir. Genel anlamda kan pıhtılaşmasında rolü vardır. Sol taraftaki tabloda göründüğü gibi (Mobil sitede en alt kısımda tabloyu görebilirsiniz) bamya kalorisi ve karbonhidrat oranı düşüktür. Çok olmasada protein ve lifde içerir. Çoğu meyve ve sebzenin protin içermemesi aslında bu sebzeyi tüketmek için bir nedendir. Sadece sebze tüketebilen bireyler bamyadaki düşükte olsa proteini kullanarak kilo yönetimini ve kas,kemik yapısını korumaya yardımcı olabilir.

Bamyanın Faydaları II – Yararlı antioksidanlar içerir

Vücudumuzdaki zararlı moleküllerin (serbest radikallerin) yok edilmesini sağlayan antioksidan bamyada bolca bulunur. Flavonoid ve izkersetin bamyadaki antioksidanların önde gelenlerindendir. Bamyada bulunan flavonoid ve izkersetin antioksidanların başlıcalarıdır. Bunların yanı sırada A ve C vitaminleride bamyanın içerikleri arasındadır. Polifenol oranı çok olan yiyecekler sağlığınıza fayda sağlayan birçok antioksidan içerir.

Birçok araştırmada öenmli bir antioksidan olan polifenolün kan pıhıtlaşmasını arttırdığı görülmüş. Aynı zamanda oksijenlenmeyi sağlayarakda kalp hastalıklarından korunmayıda sağladığı öngörülmüştür. Polifenoller, beyninize girme ve iltihaplanmaya karşı koruma konusundaki benzersiz yeteneklerinden dolayı beyin sağlığına da fayda sağlayabilir. Bu savunma mekanizmaları, beyninizi yaşlanma belirtilerinden korumaya, öğrenme ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bamyanın yararları III – Kalp hastalığı riskini azaltabilir

Kalp hastalıklarının birçoğu yüksek seyreden kolesterol seviyeleri ile alakalıdır. Bamyada bulunan musilaj kolesterole bağlanır ve emilmek yerine dışkı ile atılmasına neden olur. İçindeki jel ve sümüksü kıvamdaki yapı budur. 2 aylık bir çalışmada fareler üç grubu ayırılmış. İlk gruba %1 ikinci gruba % 2 bamya tozu verildi. Diğer gruba ise hiçbirşey verilmedi. Bamya diyeti yapanlarda dışkılarında kolesterole rastandı ve kolesterol düzeyi düşüktü. Kontrol grubunda ise kan kolesterol seviyesi yüksek kalmıştı. Diğer bir içeriğide polifenol. Polifenol bakımından zengin diyetle beslenen insanların katıldığı uzun süreli bir çalışmada kalp hastalığı ile bağlantılı gelişen inflamasyon belirtilerinin daha az olduğu görülmüş oldu.

Bamyanın Faydaları IV – Antikanser özelliklere sahip olabilir

Lektin denilen bir protein kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Bamya lektin proteininden bolca bulundurur. Bir araştırmada göğüs kanserli hastalarda lektinin %63 e kadar kanser hüclerinin büyümesini engellediği tespit edilmiştir. Hala devam eden bir çalışmada ise bamya özütünün kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu sonucuna varılmıştır.(Bamyalar konsantre ve eksrakte edilmiş bamyalardır)

Bamyanın Faydaları V – Bamya Kan şekerini düşürebilir

Genel sağlığımız için kan şekeri seviyesini düzgün seviyelerde tutmak önemlidir. Diyabet kan şekerinin yüksek olmasıyla açığa çıkar. Fareler üzerindeki araştırmada bamyanın özünü veya bamyayı yemek kan şekeri seviyesini korumaya ve düşürmeyi desteklediği görülmiş.Diğer bir fare deneyinde ise sıvı şeker ve bamya birlikte yedirilmiş. Kontrol grubundaki hayvanlardan daha az kan şekerinin arttığı görülmüştür. Yani bamya sindirim sistemindeki şeker emilimini azaltır denebilir. Bamya diyabet hastalarının yaygın olarak kullandığı metformin ile etkileşimde bulunabilir. Bu yüzden metformin ile bamya yememek gereklidir.

Bamyanın Faydaları VI – Bamya Hamile kadınlar için faydalıdır

Folat (B9 vitamini) hamile bayanlar için ciddi düzeyde önemlidir. Fetüsün geliştiği dönemde beyin ve omurgasını etkileyen nörel tüp defektini azaltır. Hamilelik boyunca tüm kadınların 410 mcg folat tüketetmesi önerilir. Ortalama bir ölçektir. (Doktorunuza danışmadan almayınız). 100 gr bamyada günlük ihtiyacın % 15 ini karşılamaya yetecek kadar folat bulunur. Bir araştırmaya göre 12 bin sağlıklı kadın incelenmiş ve günde ortalama 245 mcg folat tükettiği bulunmuştur. Buda yetersiz düzeyde folat tüketmek demektir.

Yemeklerinize eklemek kolaydır

Bamya türk mutfağında çok sevilen bir sebzedir. Her ailede sevmeyen 1 kişi olsada pişirmesi bir hayli kolaydır. 4 Gün kadar buzdolabında saklanabilen bamya seçerken, uçlarında ve etli kımında kahverengi lekeler olmayan ve yumuşak olan bamyaları tercih edebilirsiniz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.