Balkabağının Faydaları
Balkabağının Faydaları

Balkabağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Balkabağının Faydaları dendiğinde aslında birçok özelliğinden dolayı acabamı denir. Önce gelin balkabağının yararlarından önce balkabağını tanıyalım. Cucurbitaceae ailesine ait olan balkabağı kışın daha çok tüketilir ve kış kabağı olarak geçer. ABD de özellikle Kuzey bölgelerinde Cadılar bayramlarında çokca kullanılır. Portakal renginde olan kış kabağını kullanırlar. Bu Cucurbita pepo dur. Diğer bölgelerde balkabağı tüm kabaklara denir. Bizim ülkemizde ise balkabağı esnaf lokantalarında tahinli ve cevizli harika tatlı olarak akla gelir. Balkabağının bilimsel olarak sebze olarak ifade edilmesinin nedeni içindeki çekirdekli kısımdır. Fakat bizler meyve olarak biliriz. Fakat besleyicilik olarak sebzeden çok meyveye benziyor. Balkabağı lezzeti ve besleyiciliğiyle sağlık açısından çok önemlidir.

Balkabağının Faydaları

Balkabağı öncelikle A vitamini açısından yüksek değere sahiptir. Diğer besinlerin değeride es geçilemez.

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 245 gr

Kalori 49

% Günlük Değer
Toplam Yağ 0.2 g1%
Potasyum 161%
Toplam Karbonhidrat 12g4%
Diyet Lifi 3g12%
Protein 2g4%
A Vitamini 245%C Vitamini 19%
Demir 8%E Vitamini 10%
Bakır 11%Manganez 11%
B2 11%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Çok olmasada fosfor, B vitaminler, magnezyum içeriği vardır. Birçok vitamin ve mineral içeriğinin yanı sıra %94 ü su olmasından dolayı da kalori olarak düşüktür. Ülkemizde genellikle tatlı formunda yenildiği için kalorisi çok daha yüksektir. Bunu unutmayalım. Az miktarda magnezyum, fosfor, çinko, folat ve birkaç B vitamini içerir. Balkabağı, vitamin ve minerallerle dolu olmasının yanı sıra, %94 su olduğu için kalorisi nispeten düşüktür. Beta-Karoten bakımından çok yüksektir. Bu vücutta A vitaminine dönüşür. Balkabağı çekirdeği de yenilebilir ve sağlıklı çerezlerdendir.

Metabolizmamız zararlı moleküller açığa çıkarır ve bunlara sertbest radikal denilir. Bu moleküller zararlı olarak anılsalarda zararlı bakteriler yok etme gibi yararlı bazı özellikleri vardır. Fakat aşırısı kalp hastalıklar,kanser, hipertansiyon ve bazı kronik rahatsızlıklarla bağlıntılı olduğu düşünülen oksidatif stres oluşturur. Balkabağının içindeki antioksidanlar alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksantindir. Bu antioksidanlar serbest radikalleri bitirmekte görev alır. Bazı çalışmalarda bu tür antioksidanların kronik bazı rahatsızlıklar engellediği cilt, göz gibi rahatsızlıklarıda engellediği görülmüş. Tabikide araştırmalar hala daha devam etmektedir.

Balkabağının Faydaları I – Balkabağı Bağışıklığı Artırabilecek Vitaminleri Paketler İçerir

Bağışıklılığımızı güçlendirebilecek birçok besinle dolu olan balkabağı, vucudumuzun A vitaminini dönüştürdüğü beta karoten bakımındanda çok yüksek düzeye sahiptir. A vitamini ise bağışıklığı kuvvetlendiren ve enfeksiyon ile mücadele eden vitamin olarak görülür. A vitamini eksik olan bireylerden enfeksiyonlara karşı savaşmakta herzaman güçlük çekerler. Bu da bunun kanıtı olmuş olur. C vitamini ise balkabağında yeterli miktarda bulunur. Aynı vitamin A da olduğu gibi bağışıklık güçlendiricidir. Aynı zamanda hızlı yara iyileşmesinede yardımcı olur. Bu iki vitaminin yanı sıra E vitamini, demir ve folat bakımındanda yüksek içeriklidir. Bunlarda bağışıklık sistemini destekler.

Balkabağının Faydaları II – A Vitamini, Lutein ve Zeaxanthin Görüşünüzü Koruyabilir

Doğru besinlerle beslenmek, yaşlılıkta görme duyusunun azalmasına engel olabilir. Balkabağı yaşlılıkta güçlü görmek istiyorsanız tüketebileceğiniz en önemli besinler arasında bulunuyor. Beta keroten dediğimiz ve A vitaminini vücudumuzda oluşturan içerik balkabağında bolca bulunur. A vitamini eksikliği yaygın körlük nedeni olarka bilinir. Birçok çalışmanın sonucunda iyi düzeyde alınan Vitamin A katarakt riskini oldukça düşürür. Katarakt yaşlılıkta körlük nedeni olarak bilinir. Balkabağı aynı zamanda da lutein ve zeaksantin içerikleriyle yaşa bağlı Makula Dejenerasyonu ve kataraktı önler. Bir önceki bölümde bahsedilen yüksek antioksidan bulunduran kabak göz hücrelerine zarar veren serbest radikalleride önler.

Balkabağının Faydaları III – Besin Yoğunluğu ve Düşük Kalori Sayımı Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Besin yoğunluğu çok fazla olarak kabul gören kabak, kalori olarak bi o kadarda düşüktür. 1 findan pişmiş balkabağında 50 kalori bulunur ve bununda yaklaşık %94 ü sudan oluşur. Kısacası balkabağı kilo vermek için diyetinize eklemeniz gerekn bir besindir. Patates, pirinç gibi karbonhidrat kaynakllarından çok daha fazlasını tüketebilirsiniz. Buna rağmen daha az kolari almış olursunuz. Balkabağı çok lifli bir besin olduğu içinde iştahınız azaltır ve daha az yemiş olursunuz.

Balkabağının Yararları IV – Balkabağı Antioksidan İçerik Kanser Riskinizi Düşürebilir

Anormal şekilde büyüyen hücrelere kanser denir.Kanser hızla çoğalmak ve üremek içinse serbest radikalleri açığa çıkarır. Balkabağı yüksek antioksidan sayesinde kanseri önleyici hücreler üretir. Karotenoidler olarak bilinen antioksidan bunu yapabilir. 12 çalışmanın ortak analizinde B ve A karoten alımının mide kanseri riskini önemli ölçüde engellediği görülmüştür. Diğer kanser türleri içinde yapılan çalışmada kanser riskinin daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Fakat hala daha karetonid ve bazı zengin diyetlerin bu riskleri tam anlamıyla etkileyip etkilemediği hala daha kanıtlamanadı.

Balkabağının Faydaları V – Balkabağı Potasyum, C Vitamini ve Lif Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir

Balkabağında bulunan bazı besinlerin kalp sağlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Kalp için faydalı gözüken vitamin C, Potasyum bakımından oldukça iyi düzeydedir. Lifli bir gıda olduğu içinde rahatlıkla sindirimi düzünler. Araştırmalar ve deneysel çalışmalar potasyum düzeyi yüksekbeslenen kişilerde inme riskinin düşük olduğu görülmüş.Aynı zamanda bu tür besinlerle beslenenlerde kan basıncıda düşük olarak izlenmiş. Bir diğer etkiside kötü kolesterol dediğimiz LDL yi antioksidanlar yardımı ile oksitlenmeden korur. Bu da kan damarlarının damar çeperinde kümelenmesini önler. Eğer bu kümelenme olursa kalp krizi riski çok yüksek olur.

Balkabağı Yararları VI – Sağlıklı Cildi Teşvik Eden Bileşikler İçerir

Balkabağında besin yükü çok fazladır. Özellikle beta karoten bakımından oldukça yüksek içeriği vardır. Bu da A vitaminine dönüşür. 1 fincan pişmiş kabak günlük ihtiyacımız olan A vitamininin %245 ini karşılar. Aynı zamanda araştırmacılar beta karotenin doğal bir güneş kremi olduğunu savunurlar. Beta karoten içern meyve sebzerler yutulduğunda deriye ve diğer organlara ulaşır. Derideki amacı Uv ışınlarını engellemektir. Cildin güçlüsağlıklı ve güzel durmasını sağlayan bir diğer vitamin ise Vitamin C dir. Kollajen yapımındada kullanılan bu vitamin cildi güçlü tutar. Lutein, zeaksantin, Vitamin E ve birçok antioksidanı içinde bulundurur.

İnanılmaz Çok Yönlü ve Diyetinize Eklemesi Kolay

Balkabağı lezzetli olduğu için çorba, tatlı gibi yemekler yapılabilir. Daha çok ülkemizde tatlı, turta, muhallebi şeylerde kullanılır. Ancak sebze yemekleri ve çorbalardada harika olabilir. Sert kabuklu bir sebzedir. Dilimlemesi kolay olamayabilir. Dilimlendikten sonra iç kısmındaki çekirdeksi ve sümüksü dokuyu çıkarın. İç çekirdekli kısmı kurutulup çitlenebilir. Kabak çekirdeği özellikle mesane ve kalp rahatızlıklarına çok iyi gelebilir. Bizlerde kliniklerimizde böyle hastalara kabak çekirdeği yağı öneriyoruz. Kabak yemeğinin en kolayı ise tuz ve karabiber ile fırınlamaktır. Diğer afiyetle yiyebileceğiniz yemek ise kabak çorbasıdır.

Balkabağını Kim Yememeli?

Balkabağı aslında çok güvenli ve sağlıklı bir besindir. Çoğu insan rahatlıkla yiyebilir. Fakat bazı kişilerde alerji olabilir. Bir diğer problemi ise içinde barındırdığı yüksek miktar su. Su hapı olarak kabul edilir. İdrarla atılan su ve tuz miktarı çok artabilir. Bu da lityum benzeri ilaçları kullananlarda ciddi anlamda problem yaşatabilir. Balkabağı bazen lityumu uzaklaştırma yeteneğini bozar. Üçüncü problem ise bu sebzenin abur-cubur gibi şeyler yapılmasıdır. Ciddi şekilde şeker yüklerler. Ve balkabağının taze hali ile aynı sağlık yararlarını sunamazlar.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.