B (Bartonella) quintana
B (Bartonella) quintana

B (Bartonella) quintana

B (Bartonella) quintana: Rochalimaea quintana olarak da bilinir. Bartonella quintana vücut bitinin bağırsağında çoğalabilen ve daha sonra insanlara bulaşabilen alışılmadık bir organizmadır. İnsanlara bulaşma, enfekte bit dışkısının aşınmış deriye veya konjunktivalara (gözlerin beyazları) sürülmesiyle gerçekleşebilir.

B (Bartonella) quintana, Rusya’da ve Avrupa cephelerinde bir milyondan fazla insanı etkilediği tahmin edilmiş. Birinci Dünya Savaşı’nın siperlerinde ilk kez tanınan bir hastalık olan hendek ateşinin nedenidir. Siper ateşi, II.Dünya Savaşı’nda orduda yine büyük bir sorundu ve endemik olarak Meksika, Afrika, Avrupa ve bazı yerlerde görülmüş.

Siper ateşinin ateşi klasik olarak 5 günlük bir ateştir . Semptomların başlangıcı, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı ve bacak ağrısı ve kısa süreli bir kızarıklık bir anda ortaya çıkar.

İyileşme bir ay veya daha uzun sürer. Relapslar yaygındır.

Evsizler arasında, hendek ateşinin spesifik olmayan semptomlarla ilişkili veya semptomsuz kan dolaşımı enfeksiyonuna neden olabileceği açıktır.

B (Bartonella) quintana ayrıca HIV ile enfekte kişilerde basil anjiyomatoz adı verilen bir hastalıktan, kan dolaşımı enfeksiyonu (bakteremi) ve kalp ve büyük damarların (endokardit) enfeksiyonundan sorumlu bulunmuştur. B. quintana’nın neden olduğu tüm hastalıklar hala daha araştırılmaktadır.

Daha Fazla Medikal Sözcük İçin TIKLAYIN