Ayva
Ayva

Ayvanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları ve zararlarına geçmeden önce tarihiyle başlamak istedim. Antik roma ve yunanistanda bereket ve aşk sembolü olarak bilinen ayva, Akdeniz ve Asya mutfağına özgü eski bir meyve türüdür. Elma ve Armutun yakın akrabası olan ayva bu meyveler kadar popüler değillerdir. Fakat halk arasında birçok hastalık için kullanılmaktadırlar. Çok eski bir meyve olmasına rağmen hala daha faydaları konusunda yeterli araştırma yapılamamıştır. Ayva ile alakalı her bilgiyi edinebileceğiniz bu makaleyi sizler için hazırladık. Ve sizlere basit ipuçlarıda vereceğiz.

Ayvanın Faydaları I – Besinler açısından zengin

Lif, temel vitaminler ve mineral içerikleriyle ayvalar, besleyici ve yemeklere katkı sağlayan meyvelerdir.

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 28 gr

Kalori 161

% Günlük Değer
Toplam Yağ 0g
Doymuş Yağ 0mg
Trans Yağ 0mg
Kolesterol 0g1%
Toplam Karbonhidrat 14mg5%
Diyet lifi 1.75g8%
Potasyum 4g1%
Protein 0.3g1%
C Vitamini 15%Demir 3.6%
Tiyamin 1.5%Mangnezyum 2%
B2 Vitamini 2%Bakır 13%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Sitemizde Sol tarafta (Mobil Görünümde En Alt kısımda Görünür) gördüğünüz gibi, Ayvanın içeriği orta düzey C vit ve bakırın yanısıra, Az miktarda vitamin ve mineral içeriklerini ihtiva eder. Ciddi düzeyde vitamin ve mineral bakımından zengin olmasada, az kalorisi ve yüksek lif oranı bu meyveyi üstün kılar.

Ayvanın Yararları II – Güçlü antioksidanlar içerir

Ayvada bulanan güçlü oksidanlar, faydalı meyveler kategorisine sokar. Antioksidan dediğimiz ögeler diğer sebze ve meyve makalelerinde bahsedildiği gibi hücreler arasında bulunan serbest radikal denilen moleküllerin azaltılmasında fayda sağlar. İltehaplanmayı önler ve metablolik streside azaltmaya yarar. Bu antioksidanların içinde quercetin ve kaempferol gibi flovenoidler bulunur. Bunlar kronik rahatsizliları özellikle kalp problemlerine karşı koruma sağlar.

Ayvanın Faydaları III – Hamileliğin neden olduğu mide bulantısını yönetmeye yardımcı olabilir

Gebeliğin ilk dönemlerinde görülebilen mide bulantısı ve kusma gibi problemleri çözmede yardımcı olur. Kişi sayısı fazla olan bir araştırmada hamiile bayanlara günlük 15 ml ayva özü verilmiş. Diğer bir grubada aynı şekilde B6 vitamini verilmiş. Ayşa özü veya şurubunun B6 vitaminine göre daha etkili olduğu saptanmış. Yeterli çalışma olmadığı içinse kanıtlanamamıştır..

Ayvanın Faydaları IV – Sindirim sorunlarını hafifletebilir

Eskiden koca kari denilen kişiler ayvayı sindirim problemlerini yönetmek ve tedavi etmek için kullanırlarmış. Geleneksel tıp bunu ayvanın özütü şeklinde daha çok kullanırmış. Araştırmalarda ayva özütünün bağırsak iltehapları, kolitler ve irritable bağırsak sendromlarına karşı etkili olduğunu göstermekte. Aslında ayva özü mide ve bağırsak duvarını koruma görevi gördüğü düşünülüyor. Sıçanlarla yapılan çalışmada meyve suyu ve ayvanın özütü verilen sıçan grubunda kolondaki hasar önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiş.

Ayvanın Faydaları V – Mide ülserlerini tedavi edebilir

Yeni yapılan araştırmalarda,Ayva özünün mide çeberini koruyucu bir kılıf gibi sardığı düşünülen ve mide dokusunu iyileştiren bir meyve olduğu söylenmiş. Bir diğer çalışmada ise ayva özü verilen kişilerin h plorilerin üremesini durdurduğu gözlemlendi. Bir diğer çalışma ise hayvan bazlı. Bu çalışmada alkole ile çıkan mide ülserinin ayva özü sayesinde daha kolay atlatıldığı görüldü. Çalışmalar hala daha devam etmekte.

Ayvanın Yararları VI – Asit reflü semptomlarını azaltabilir

Çalışmalar Gastraözefagial reflü semptomlarını azaltmak için yapılmış. Burada ayva özü şurubu kullanılmış. Ve semptomlar bir nebze dahi olsa azalmış. 80 çocuk üzerde 2 aylık bir çalışmada ayva özü şurubunun reflü semptomlarını azaltmada diğer takviye ilaçlar kadar etkili olduğu bulunmuş. 130 un üzerinde hamile bayan ile yapılan bir çalışma ise 10 mg ayva şurubu reflü semptomlarını hafiflettiği söylenmiştir. Bir diğer çocuklarla yapılan çalışmada ise 1 ay boyunca ayva kullanmının, çocuklarda iştahsızlık, kusma, karın ağrısı problemleri gibi reflünün ortaya çıkarabileceği semptomları azalttığı bulunmuştur.

Ayvanın Faydaları VII – Bazı alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlayabilir

Ayvanın bazı alerjik reaksiyonları hafiflettiği söylenmiştir. Aslında bunuda bazı alerjik reaksiyon yapan bağışık hücreleri engelleyerek yapar. Aslında ilaç şirketlerinde bunun farkındadır. Gencydo isimli alerji ilacının içeriğinde limon suyu ve ayva özütü bulunmaktadır. Buda aslında ayva ve limonun alejide kullanılabileceğinin kanıtıdır. Bazı küçük çaplı araştırmalar ise bu meyvesinin astınm ve burun akıntısında kullanıldığını tespit etmiştir. Fare deneyinde ise aynı şekilde ayvanın özütünün alerjide ve dermatitde kullanılabileceğini söylemekte. Fakat halan daha bazı ilaç şirketleri dışında ciddi araştırma bulunmamakta. Fakat birçok doktor şu anki bulunan alerji ilaçlarına rakip olabileeği yönünde söylemleri bulunmakta.

Ayvanın Yararları VIII – Uygun bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilir

E coli ve S aureus gibi zararlı bakteriler vücudumuza zarar veren bakterilerdir. Bazı çalışmalar ayva tüketmemin bu bakterilerin büyümesini engellediği yönündedir. Antibakteriyel özellikleri vardır. Fakat düzenli ve gramajlı tüketilmelidir. Yüksek olmasada günlük alınması gereken C vitamininin bir kısmı burdan karşılanabilir. Günlük Lif alımında % 10 unu karşılayabilir. Yeterli miktardaki lif alımı aslında bağırsak floranızın düzenlenmesinde rol oynar. Sağlıklı bağırsak demek güçlü direnç demektir.

Nasıl Yemeliyiz?

Ayva özellikle ülkemizde çiğ yenmek yerine tatlısı, hoşafı ve marmelatıyla harika kullanılır. Fakat çiğ seven dişlerine güvenen birçok insanda bulunur. Bazı insanalar, özelliklede diyet yapan kişiler küçük dilimler halinde meyve salatası yaparak veya yoğurtla yemeyide tercih edebilir. Yurtdışında ise turtalar yapılır. Fakat her ne kadar sert yenmesi zor olsada en iyi hali olarak çiğ veya özütü çıkarılmış olarak tüketilmesidir. Ne kadar şekerlenirse o kadar etkisini kaybeder. Bu unutulmamalıdır.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.