Aynısefa
Aynısefa

Aynısefanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aynısefanın Faydaları ve zararları konusunda birçok çalışma olsada hala daha kanıtlanamamış birçok özelliği bulunur. Kadife çiçeği yani latince adıyla calendula officinalis den elde edilen yağa aynısefa yağı denir. Bu yağ genellikle alternatif tıpta ve aromaterapite kullanılır. Antifungal yani mantar önleyici ve antinflamatuar özelliklere sahip bu yağ egzema, pişik ve yara iyileşmesinde kullanılır. Antiseptik özelliğide vardır.

Kadife çiçeğinden oluşan bu yağ genellikle zeytinyağı gibi başka bir yağla infüze edilir. Yağ dışında, merhem krem gibi sürülebilir şeyler yapmak içinde kullanılır. Çay haline getirilip içilebilir..

Aynısefanın Faydaları I – Aynısefa yağı cilde faydaları

Bu yağı çoğu insan egzama ve cilt problemleri için kullanır. Fakat tedavinin yanı sıra birçok cilt güzelleştirme ürününün içinde bulunur.Saf aynısefa yağınıda cildinize sürerek güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Aynısefa yağının kullanım alanları aşağıda verilmiştir;

Aynısefanın Yararları II – Güneş kremi olarak aynısefa kremi

Uv şınlarından korunmak için bir seçenek olarak gösterilen aynısefa yağı, 2012 de yapılan deneysel çalışmalarda güneşten koruyucu özelliklerinin olduğu söylendi. Fakat hala daha bir kaç çalışma yapıldığı için tam olarak kanıtlanamadı. Bu yüzden önerimiz kanıtlanmış krem veya yağlar kullanmanızdır.

Aynısefanın Faydaları III – Yaralar için Aynısefa yağı

Yara iyileşmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir. 2013 yılındaki deneysel bir çalışmada aloe vera bitkisi ile birlikte kullanılan aynısefa yağının yara iyileşmesini hızlandırdığı görülmektedir. 5 günlük kadınlar arasında yapılan bir çalışmada aloa vera ve aynısefa merhemi kullandırılmış. 8 saatte bir bu merhemler sürülmüş. Kızarma, morarma ve şişme gibi semptomlarda azalma izlenmiş. Standart bir bakıma kesinlikle aloa vera ve aynısefa yağı eklemekte fayda vardır.

Aynısefanın Faydaları IV – Sivilce için aynısefa yağı

Özellikle ege kıyılarında bitki farklılıklarının çok yoğun olduğu yerlerde aynısefa yağını çok kullanırlar. Sivilce içinde bu yağ bir alternatif oluşturur. Deneysel bir çalışmada, aynısefa özütünün ergenlik sivilcesi denilen akne vulgarisin tedavisinde faydalı olabileceğini buldu. İnsanlar üzerinde çok az çalışma olduğu için daha kanıtlanamadı. Aşırı bir zararı olmadığı için yüz maskesi, ve sivilcenin çıkabileceği bölgelere bu yağdan kullanabilirsiniz.

Aynısefanın Faydaları V – Egzama için aynısafa yağı

Herhangi bir araştıma olmamasına ragmen aynısafa yağını bazı insanlar egzama tedavisinde kullanırlar. Başka bir çalışmada ise meme kanserinde radyasyon tedavisi alan insanlar deri ağrılarını hafifletmek için kullanılırsa ağrıyı hafifletebileceği bulundu.

Aynısefanın Faydaları VI – Bebek bezi döküntüsü için aynısafa yağı

Bebeklerde bez bağlanan bölgelerde bebek bezi döküntüleri olabilir. Aynısafa kullanıldığında döküntüler hafifler. Küçük çaplı bir çalışmada bu kremin aloe veradan daha etkili olduğu bulundu. Ancak bu araştırma başlangıç seviyesi olduğu unutulmamalıdır. Bebek bezi döküntülerinde aloe vera ile beraber kullanılan aynısafa yağı kullanarak bu döküntüleri azaltabilirsiniz. Günde 1 veya 2 defa uygulamakta fayda var.

Aynısefanın Faydaları VII – Sedef hastalığı için aynısefa yağı

Sedef hastalığına iyi geldiğinin kanıtı olmasada sefe bağlı yaralarda iyi geldiği söylenebilir. Henüz bununla alakalı araştırma yapılmamıştır.

Aynısefanın Faydaları VIII – Daha iyi cilt için aynısefa yağı

Bu yağ ciltteki kuruluğu giderebilir ve cildinizin daha güzel gözükmesine yol açabilir. Sıkı görünün ve göz altı torbaları için de kullanılan bu yağ hala daha araştırmaları devam ettiği için kanıtlanmış bir sonucu yoktur. Zahirli sarmaşık ile insan vücudunda için dermatitin iyileşmesindede kullanılabilir olduğu öngörülüyor.

Herhangi bir risk var mı?

Bu yağın kullanımı güvenlidir. Fakat bu familyadan bir çiçeğe alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın. Hamileler ve emziren anneler kesinlikle kullanmamalıdırlar. Araştırmaların sonuçları hala daha kesin olmadığı için daha dikkatli davranmakta fayda vardır. Planlı bir amelyatınız varsa doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanmayın. Uyuşukluk olabildiğine dair bazı araştırmalar mevcut. Son olarak da uyuşturucu ve yatıştırıcı herhangi bir ilaçla beraber kesinlikle almayın. Tepkimeye girme olasılığı vardır.

Diğer cilt bakımı tedavileri

Aynısefa yağından başka birçok cilt güzelleştirici ürün vardır. Bu yağlar ve ürünler aşağıda sizler için sıralanmıştır. Bu ürünleri yavaş yavaş makale halinde yayınlayacağız.

İşte bazı seçenekler:

  • Çay ağacı yağı
  • Hindistancevizi yağı
  • Aloe Vera
  • Argan Yağı
  • Hint yağı
  • Jojoba yağı
  • Elma sirkesi
  • Shea yağı
  • Badem yağı
  • Avokado yağı

Komedojenik olmayan olarak listelenen ürünleri arayın. Bu, gözeneklerinizi tıkamayacakları anlamına gelir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.