Ayaklardaki Kabarcıklar
Ayaklardaki Kabarcıklar

Ayaklardaki Kabarcıklar

Ayaklardaki kabarcıklar: Kabarcık, vücudun bir bölgesinde oluşan küçük bir sıvı cebidir. Bu kabarcıklar boyut olarak değişebilir ve farklı nedenlerle oluşabilir. Bir cilt yanığı, mantar veya bakteri enfeksiyonu, böcek ısırığı veya travmadan sonra bir tane gelişebilir. Bir kabarcık, konumuna bağlı olarak normal, günlük işlere müdahale edebilir. Örneğin, ayaklarınızda bir kabarcık varsa, yürümekte, egzersiz yapmakta veya uzun süre ayakta durmakta zorluk çekebilirsiniz. Kabarcıklar genellikle ayaklarda gelişir. Neyse ki, birkaç ev tedavisi rahatsızlığı giderebilir ve tekrarlanan kabarcık riskini azaltabilir.

Ayaklardaki Kabarcıklar ın nedenleri

Ayaklarınızda kabarcıklar varsa, suçlu sürtünme olabilir. Günde birkaç saat yürümek veya ayakta durmak, topuklara, tabanlara ve ayak parmaklarına baskı uygular. Gün içinde ne kadar uzun süre ayakta kalırsanız, ayaklarda su toplaması riskiniz o kadar artar. Tabii ki, uzun süre yürüyen veya ayakta duran herkeste kabarcık oluşmaz. Çoğu durumda, bu sıvı dolu kabarcıklar, uygun olmayan ayakkabılardan kaynaklanır. Çok sıkı veya çok gevşek oturan ayakkabılar cilde sürtünebilir. Bu sürtünmeye neden olur ve sonuç olarak cildin üst tabakasının altında sıvı birikir. Aşırı nem veya terleme de bu cilt kabarcıklarını tetikleyebilir. Bu, sporcular, özellikle koşucular arasında sıcak mevsimlerde yaygındır. Ter, ayaklardaki gözenekleri tıkadığında küçük kabarcıklar oluşur.

Güneş yanığından sonra ayaklarda kabarcıklar da gelişebilir. Ayaklardaki diğer olası kabarcık nedenleri şunlardır:

 • Donma
 • Alerjik reaksiyon
 • Kimyasal maruziyet (kozmetik veya deterjanlar)
 • Mantar enfeksiyonları
 • Suçiçeği
 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Uçuk
 • Dishidrotik egzema

Detaylı dermatolojik hastalıklar için burayı tıklayabilirsiniz.

Ayaklardaki kabarcıkların teşhisi

Sürtünmeden kaynaklanan bir ayak kabarcığı tipik olarak birkaç gün içinde evde yapılan tedavilerle düzelir. Ne yazık ki, bazı kabarcıklar evde yapılan tedavilere yanıt vermez veya zamanla kötüleşir. Kabarcık şiddetli ağrıya neden oluyorsa veya yürümeyi engelliyorsa bir doktora görünün. Ayrıca bir ayak kabarcığına ateş, mide bulantısı veya titreme eşlik ederse bir doktora görünmelisiniz. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Doktorunuz steril bir iğne kullanarak blisteri boşaltabilir. Bir enfeksiyondan şüphelenirlerse, nedenini belirlemek için sıvı örneğini inceleyebilirler.

Ayaklardaki kabarcıklar için evde tedaviler

Bir kabarcığı toplamaya veya patlatmaya cazip gelebilirsiniz. Ancak bir blisteri sağlam bırakmalısınız çünkü açık bir blister enfekte olabilir. Blisterinizi yapışkan bir bandajla örtmek, iyileşirken kabarcığınızın korunmasına yardımcı olabilir. Bir kabarcığı kendi haline bırakırsanız, sonunda sertleşebilir ve kaybolabilir. Bu gerçekleşene kadar balon, boyutuna bağlı olarak rahatsız edici olabilir. Bir kabarcığı patlatmamanız gerekirken, kabarcığı güvenli bir şekilde boşaltmak rahatlama sağlayabilir. Evde bir blisteri uygun şekilde boşaltmak için adımlar şunlardır:

Ayaklardaki Kabarcıklar 1
Ayaklardaki Kabarcıklar 1
 • Ellerinizi ılık su ve antibakteriyel sabunla yıkayın.
 • Bir pamuklu çubuk kullanarak, bir iğneyi sürtünme alkolüyle dezenfekte edin.
 • Blister antiseptik ile temizleyin.
 • İğneyi alın ve blisterde küçük bir delik açın.
 • Sıvının blisterden tamamen boşalmasına izin verin.
 • Blistere antibakteriyel merhem veya krem ​​uygulayın.
 • Blisterin üzerini bir bandaj veya gazlı bezle örtün.
 • Her gün antibakteriyel merhemi temizleyin ve yeniden uygulayın. Blister iyileşene kadar kapalı tutun.

Ayaklarda su toplaması nasıl önlenir

Ayaklarınızdaki kabarcıkların önlenmesi, altta yatan nedenin ele alınmasını içerir. Sürtünme nedeniyle su toplaması geliştirirseniz, doğru şekilde oturan ayakkabılar giymek ilk savunma hattıdır. Ayaklarınız ayakkabınızın belirli bir bölgesine sürtüyorsa, iç taban giymek ekstra dolgu sağlayabilir ve sürtünmeyi azaltabilir.

Ayaklardaki kabarcıkların düzelmesi için ayakkabı tabanlığı alın

Eğer bir sporcuysanız, ayaklarınızı kuru tuttuğunuzdan emin olun. Terlemeyi azaltmak için ayak pudrası sürün veya sporcular için tasarlanmış nemi emen çoraplar giyin. Bu çoraplar daha hızlı kurur ve nemi azaltır.

Nemi emen çoraplar için alışveriş yapın

Bir kozmetik ürün (toz, losyon, sabun) veya bir alerjen ayaklarınızda su toplamasına neden oluyorsa, tahriş ediciden kaçınmak yeni su toplama olasılığını azaltır. Tıbbi bir durumun neden olduğu kabarcıklar için olası tedavileri doktorunuzla görüşün. Altta yatan bir sorunu tedavi ederseniz, kabarcık riskinizi azaltabilirsiniz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.