Atopik Dermatit
Atopik Dermatit

Atopik Dermatit (Egzama) Belirtileri ve Tedavisi

Atopik dermatit, aslında daha genç yaşlarda ve bebeklerde ortaya çıkabilen kronik olarak kabul edilen, kaşıntılı cilt problemidir. İleri yaşlarda nadirde olsa çıkabilir. Egzama ve atopik egzama olarak da bilinir ve daha önce Besnier prurigo olarak biliniyordu. Dermatitin en yaygın şeklidir.

Bu hastalık ailede bu hastalığı geçirmiş biri varda daha sıklıkla görülür. Bu durum atopik dermatit, astım ve saman nezlesi gibi problemlerle ilişkili olur. Çoğu zaman bu koşullar varsa aileye bakılır. Ailede bu üç hastalık varsa eğer direk atopik dermatit tanısına katkısı olur. Bu hastalık aslında genetik ve çevresel faktörlere dayanır.Aslında genetik faktörler çevreseel faktörlerle ortaya çıkar. Yani aşırı sıcak veya soğuk, cildi tahriş edebilecek sabunlar ve kokulu parfümler gibi tetikleyiciler atopik dermatiti ortaya çıkarır.

Bireyler arasında atopik dermatit görünümünde oldukça değişkenlik vardır. Zaman zaman, çoğu insan iltihaplı, kırmızı, bazen kabarcıklı ve akıntılı lekelerle akut alevlenmelere sahiptir. Alevlenmeler arasında cilt normal görünebilir veya kuru, kalınlaşmış ve kaşıntılı bölgelerle kronik egzamadan muzdarip olunabilir. Enfeksiyonun veya ek bir cilt durumunun varlığı, uygulanan kremler, kişinin yaşı, etnik kökenleri ve diğer faktörler egzamanın görünüşünü ve hissini değiştirebilir. Bununla birlikte, egzamanın etkilenen kişinin yaşına bağlı olarak vücutta bulunduğu bazı genel görünümleri vardır.

Bebekler

Bir yaşın altındaki bebekler genellikle aynı egzamaya sahiptir. Cilt genellikle kuru, pullu ve kırmızıdır, keskin bebek tırnakları tarafından yapılan küçük çizikler vardır. Bebeklerde egzemanın ilk görüldüğü yer yanaklarıdır. İlk burada çıkmasının nedeni aslında eklem aralıklarının ve sürtünen yerlerin süreklü nemli tutulmuş olmasıdır.Tıpkı diğer bebekler gibi, ıslak veya kirli bebek bezleri çok uzun süre kalırsa, tahriş edici peçete dermatiti geliştirebilirler.

Yürümeye yeni başlayan bebekler ve okul öncesi çocuklar

Bebeklik döneminden harektli döneme geçişte aslında bu hastalık eklem bölümlerini tutar. Ve çocuklar hareket edememeye ve bölgesel kaşınmalar ve acımalar hissetmeye başlar. O bölgedeki kızarıklık büyür ve kalınlaşır. Özellikle eklemlerde dış bölümleri etkilerler. Herzaman eklemleri tutacak diye bir kural yoktur. Aile bu konuda bilinçli olmalıdır. Cinsel organları bile etkileyebilir.

Çocuk yaşlandıkça, görüntü genellikle aynı eklemlerin (kıvrımlar) fleksör yüzeylerini daha az ekstansör tutulumu ile içerecek şekilde değişir. Etkilenen cilt genellikle likenleşir, yani sürekli çizilme ve sürtünmeden kuru ve kalınlaşır. Bazı okul çağındaki çocuklarda önce görülmeyen tutulum yerleri görülmeye başlar.

Okul çağındaki çocuklar

Daha büyük çocuklar egzamanın fleksiyon paternine sahip olma eğilimindedir ve en sık dirsek ve Diz kıvrımlarını etkiler. Diğer hassas bölgeler arasında göz kapakları, kulak memeleri, boyun ve kafa derisi bulunur. Avuç içlerinde, parmaklarda ve bazen pompholyx veya veziküler el/ayak dermatiti olarak bilinen ayaklarda tekrarlayan akut kaşıntılı kabarcıklar geliştirebilirler. Birçok çocuk atopik dermatitin’ yuvarlak ‘ bir paterni geliştirir. Bu, vücuda dağılmış küçük sikke benzeri egzama alanlarını ifade eder. Bu yuvarlak egzama lekeleri kuru, kırmızı ve kaşıntılıdır ve Saçkıran (mantar enfeksiyonu) ile karıştırılabilir.

Temel olarak, egzama okul yıllarında iyileşir ve cildin bariyer fonksiyonu asla tamamen normal olmasa da, genç yaşta tamamen bitebilir.

Yetişkinlikler

Atopik dermatiti olan yetişkinler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Yaygın bir egzama paternine sahip olmaya devam edebilirler, ancak cilt genellikle çocuklardan daha kuru ve likenleştirilmiştir.Genellikle yetişkinler, muhtemelen eller, göz kapakları, fleksiyonlar, meme uçları veya tüm bu alanlarla sınırlı kalıcı lokalize egzamaya sahiptir. Atopik dermatit, mesleki tahriş edici kontakt dermatite katkıda bulunan önemli bir faktördür. Bu genellikle suya, deterjanlara ve /veya çözücülere maruz kalan elleri etkiler.Yetişkin atopiklerde el dermatiti kuru ve kalınlaşma eğilimindedir, ancak kabarcıklar da olabilir.

Sonsuza kadar devam ediyor mu?

Bu hastalık çocukların % 20 ye yakınını etkiler. Yaşı büyük olan kişilerde çıkma eğilimi çok çok düşüktür. Cildi daha kuvvetsiz ve hassaiyeti fazla olan insanlarda yaşlandığında dahi gözükebilir. 110.000’den fazla deneği içeren bir meta-analiz, atopik dermatitli çocukların %20’sinin 8 yıl sonra hala kalıcı bir hastalığa sahip olduğunu buldu. % 5’ten azı 20 yıl sonra kalıcı bir hastalığa sahipti. 2 yaşından önce AD geliştiren çocuklar, çocukluk çağında veya ergenlik döneminde AD geliştirenlere göre çok daha düşük kalıcı hastalık riskine sahipti.

Bir bebeğin dört aylıktan önce atopik dermatitten etkilenmesi alışılmadık bir durumdur, ancak bundan önce infantil seboreik dermatit veya diğer döküntülerden muzdarip olabilir. Atopik dermatitin başlangıcı genellikle iki yaşından önce ortaya çıkar, ancak iki yaşından sonrada ortaya çıkabilir.

Atopik dermatit genellikle iki ila dört yaş arasında en kötüsüdür, ancak bundan sonra genellikle iyileşir ve gençlerde tamamen yok olabilir.

Tarım, kuaförlük, ev ve endüstriyel temizlik, ev işleri ve bakım gibi bazı meslekler cildi çeşitli tahriş edicilere ve bazen alerjenlere maruz bırakır. Bu tarz meslek gruplarında çalışanların hastalığı şiddetlendirme olasılığı çok yüksektir.Küçüklüğünde kariyer planı yapan aileler kesinlikle bunu gözden kaççırmamalıdırlar. Başlangıçtan itibaren daha uygun bir meslek seçmek, daha sonra değiştirmekten daha kolaydır.

Atopik Dermatit
Atopik Dermatit

Atopik dermatit tedavisi nasıl olmalıdır

Bu hastalıkta tedavi olarak kısa süreli tedavilerden çok uzun süreli tedaviler daha önemlidir. Yılları veya ayları alabilir.

Neredeyse her zaman bu tedavi ve önlemleri almak zorundasınız :

 • Tetikleyici faktörlere maruz kalmanın azaltılması (mümkünse)
 • Düzenli yumuşatıcılar (nemlendiriciler)
 • Aralıklı topikal steroidler
 • Bazı durumlarda, yönetim aşağıdakilerden birini veya birkaçını da içerebilir:
 • Pimekrolimus kremi veya takrolimus merhem gibi topikal kalsinörin inhibitörleri
 • Crisabarole merhem
 • Antibiyotikler
 • Antihistamin
 • Fototerapi
 • Oral kortikosteroidler

Uzun süreli ve şiddetli egzama bir immünosupresif ajan ile tedavi edilebilir.

 • Metotreksat
 • Siklosporin
 • Azatioprin

Yeni biyolojik maddeler araştırılıyor. Atopik dermatit tedavisi için ilk onay:

 • Dupilumab

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.