Astım için doğal çözümler 1
Astım için doğal çözümler 1

Astım İçin Doğal Çözümler

Astım İçin Doğal Çözümler: Şiddetli astımınız varsa ve düzenli kullandığınız ilaçlar ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlamıyor gibi görünüyorsa, belirtilerinizle başa çıkmak için yapabileceğiniz başka bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bazı doğal ilaçlar semptomlarınızı hafifletebilir, almanız gereken ilaç miktarını azaltabilir ve genel olarak yaşam kalitenizi iyileştirebilir. Bu ilaçlar, her zamanki reçeteli astım ilaçlarınızla birlikte alındığında en iyi sonucu verir.

Astım için doğal çözümler 1. Diyet değişiklikleri

Şiddetli astımı olan kişiler için özel bir diyet olmamasına rağmen, belirtilerinize yardımcı olabilecek birkaç yöntem vardır. Fazla kilolu olmak genellikle şiddetli astımı kötüleştirebilir. Bol meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet sürdürmek önemlidir. Bunlar beta-karoten ve C ve E vitaminleri gibi iyi antioksidan kaynaklarıdır ve solunum yollarınızın etrafındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilirler. Belirli yiyecekleri yedikten sonra astım semptomlarında alevlenme yaşarsanız, onları yemekten kaçınmaya çalışın. Belirtilerinizin kötüleşmesine neden olan bir gıda alerjiniz olabilir. Bunun için alerji testi yaptırmanız gerekmektedir.

Astım için doğal çözümler 2. Buteyko Nefes Tekniği

Buteyko Nefes Tekniği (BNT), bir nefes egzersizleri sistemidir. Yavaş, nazik nefes alma yoluyla astım semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. BNT, ağzınız yerine burnunuzdan nefes almaya odaklanır. Ağzınızdan nefes almak, solunum yollarınızı kurutabilir ve onları daha hassas hale getirebilir. Bazı insanlar bu tekniği kullanarak daha az solunum yolu enfeksiyonu yaşayabilir. BNT uygulayan kişiler, karbondioksit atım seviyesini yükseltmeye yardımcı olduğuna inanıyor. Yine de, bu teoriyi destekleyecek kesin bir kanıt yok.

3. Papworth yöntemi

Papworth yöntemi, 1960’lı yıllardan beri astım hastalarına yardımcı olmak için kullanılan bir nefes alma ve gevşeme tekniğidir. Solunum kapasitesini geliştirmek için burnunuzu ve diyaframınızı kullanmayı içerir. Bu solunum yöntemini astımınızın alevlenmesine neden olabilecek durumlarda uygulayabilirsiniz. Egzersizleri günlük rutininizin bir parçası olarak benimsemeden önce genellikle bir eğitim kursu almalısınız.

4. Sarımsak

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre sarımsak, anti-inflamatuar özellikler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Astım inflamatuar bir hastalık olduğundan, sarımsak semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de sarımsağın astım alevlenmelerini önlemeye karşı etkili olduğuna dair kesin bir kanıt yok.

Astım için doğal çözümler 5. Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar özellikler içeren ve şiddetli astıma yardımcı olabilecek başka bir bitkidir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, ağızdan alınan zencefil takviyelerinin astım semptomlarında bir iyileşme ile bağlantılı olduğunu gösterdi. Ancak zencefilin genel akciğer fonksiyonunda bir iyileşmeye yol açtığını doğrulanamadı.

6. Bal

Bal, boğazı yatıştırmaya ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olmak için soğuk algınlığı ilaçlarında sıklıkla kullanılır. Belirtilerinizi hafifletmek için balı bitki çayı gibi sıcak bir içecekle karıştırabilirsiniz. Yine de, balın alternatif bir astım tedavisi olarak kullanılması gerektiğine dair sınırlı bilimsel kanıt var.

7. Omega-3 yağları

Balık ve keten tohumlarında bulunabilen Omega-3 yağlarının sağlığa birçok faydası olduğu gösterilmiştir. Ayrıca şiddetli astımı olan kişilerde hava yolu iltihabını azaltmak ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için çalışabilirler. Ancak yüksek dozda oral steroidler, omega-3 yağlarının faydalı etkilerini engelleyebilir. Omega-3 alımınızı artırmadan önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

Astım için doğal çözümler
Astım için doğal çözümler

Astım için doğal çözümler 8. Kafein

Kafein bir bronkodilatördür(bronşları genişleterek daha fazla oksijen alınmasını sağlayan ilaçlara verilen genel isim) ve solunum kas yorgunluğunu azaltabilir. 2010 yılında yapılan bir araştırma, kafeinin astımı olan kişiler için etkili olabileceğini gösterdi. Tüketimden sonra dört saate kadar hava yollarının işlevini iyileştirebilir.

9. Yoga

Yoga, esnekliği artırmaya ve genel kondisyonunuzu artırmaya yardımcı olmak için germe ve nefes egzersizlerini içerir. Birçok insan için yoga yapmak, astımınızı tetikleyebilecek stresi azaltabilir. Yogada kullanılan nefes teknikleri de astım ataklarının sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, şu anda bunu kanıtlayacak kesin bir kanıt yoktur.

10. Hipnoterapi

Hipnoterapide hipnoz, bir kişiyi daha rahat ve yeni düşünme, hissetme ve davranma yollarına açık hale getirmek için kullanılır. Hipnoterapi, astımı olan kişilerin göğüste sıkışma gibi semptomlarla başa çıkmasına yardımcı olabilecek kas gevşemesini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

11. Farkındalık

Farkındalık, zihnin ve vücudun şu anda nasıl hissettiğine odaklanan bir meditasyon türüdür. Hemen hemen her yerde uygulanabilir. Tek ihtiyacınız olan oturmak, gözlerinizi kapatmak ve dikkatinizi vücudunuzdaki düşünce, duygu ve hislere odaklamak için sessiz bir yer. Stres giderici faydaları nedeniyle dikkatlilik, reçeteli ilaçlarınızı tamamlamanıza ve stresle ilişkili astım semptomlarını hafifletmenize yardımcı olabilir.

Astım için doğal çözümler 12. Akupunktur

Akupunktur, vücuttaki belirli noktalara küçük iğneler yerleştirmeyi içeren eski bir Çin tıbbı şeklidir. Akupunkturun uzun vadeli faydalarının astıma karşı etkili olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Ancak astımı olan bazı kişiler, akupunkturun hava akışını iyileştirmeye ve göğüs ağrısı gibi semptomları yönetmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

13. Speleoterapi

Speleoterapi, küçük tuz parçacıklarını solunum sistemine sokmak için bir tuz odasında zaman geçirmeyi içerir. Şu anda speleoterapinin astıma karşı etkili bir tedavi şekli olduğunu kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur, ancak bir çalışma, kısa süreli akciğer fonksiyonu üzerinde yararlı bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Özet

Bu doğal ilaçlardan bazıları astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yine de doktorunuzun verdiği ilaçlara uymalısınız. Ayrıca, bunların birçoğunun astım için çalıştıklarına dair sınırlı kanıtı var veya hiç kanıtı yoktur. Yeni bir tamamlayıcı tedavi denemeden önce doktorunuza danışın. Herhangi bir yeni yan etki fark etmeye başlarsanız, hemen almayı veya kullanmayı bırakın.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.