Astigmatizm
Astigmatizm

Astigmatizm, uzağı görememe ve yakını görememe ile birlikte bulanık görmenin yaygın bir nedenidir. Genellikle gözlük veya kontakt lens ile düzeltilir.

Astigmatizm nedir?

Astigmatizm, gözünüzün futboldan çok bir rugby topu gibi şekillendirildiği anlamına gelir, bu nedenle ışık, gözde birden fazla yere odaklanır.

Bu şunlara neden olabilir:

Bulanık görme
Başağrıları
Göz yorgunluğu (bunu uzun bir süre konsantre olduktan sonra fark edebilirsiniz – örneğin bir bilgisayar başında uzun kalma)

Astigmatizm normalde kısa veya uzak görüşle birlikte ortaya çıkar. Küçük çocuklarda yüksek astigmat göz tembelliğine neden olabilir. Bunun erken tespit edilmesi önemlidir, böylece tedavi edilebilir.

Önemli : Çocuğunuzu düzenli göz testlerine götürün – astigmatizm, kısa ya da uzak görme, okumasını veya konsantrasyonunu etkileyebilir.

Astigmatizm
Astigmatizm

Astigmatizmi düzeltmenin yolları

Bir gözlükçü bulun ; En ucuz seçenek gözlük, ücretsiz veya indirimli olabilir. Devlet bir kısmını karşılayabili. Sıkıntısı ise kaybolabilir veya kırılabilir.

Yumuşak veya sert kontakt lens seçimi; aktif insanlar tarafından daha çok tercih edilir. Ücretsiz olabilir veya Devlet tarafından indirimli olabilir. Sıkıntısı; herkes için uygun olmayabilir, zayıf kontakt lens hijyen nedeniyle göz enfeksiyonu riski vardır.

Lazer göz veya lens cerrahisi; kalıcı olabilir; daha ciddi görme sorunları olan kişiler için daha iyi olabilir. Ameliyat sırasında veya sonrasında komplikasyon riski ise nadirdir.

Problemi : Pahalı ve yan etkiler var. Eskiden daha ciddi boyutlardaydı fakat teknolojiyle beraber yan etkileri azaldı.

Daha Fazla Bilgi İçin: https://www.acibadem.com.tr/gozsagligi/diger-goz-hastaliklari/