Armut
Armut

Armutun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Armutun Sağlık ve Beslenme Faydaları

Armutun faydaları saymakla bitmez ve modern tıp tarafındanda desteklenen ve çan şekilli meyve olarak bilinir. Gevrek, yumuşa ve lezzetli bir meyvedir. Eski çağlardan beri yetişen ve sağlık deposu olarak anılır. Bu yazımızda içeriği ve neden sağlıklı olduğu hakkıında bilgiler verilecektir.

Armutun Faydaları I – Oldukça besleyici

Dünyada 100 e yakın armut türü yetişmektedir. En popülerleri ise Bartlett ve Bosc armutlarıdır.

Armutların 180 gr değerleri tabloda verilmekter.

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 180 gr

Kalori 101

% Günlük Değer
Toplam Yağ 9g14%
Potasyum 4mg1%
Toplam Karbonhidrat 27g9%
Diyet Lifi 6g24%
Protein 7.2g15%
K Vitamini 6%C Vitamini 12%
Manganez 4%Folat 3%
Bakır 16%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

180 gr in içinde az miktarda Provit A ve Niasinde vardır. Provit A özellikle akne için verilir. Cilt sağlığında ve yara iyileşmesinde kullanılır. Folat, niasin gibi maddeler yönünden zengin olan meyve sebzeler, hücredeki enerji üretimini arttıran meyve ve sebzeler olarak geçer. Aynı zamanda bakır ve potasyum yönünden günlük ihtiyacın büyük bölümünü karşılarlar. Potasyum bilindiği üzere kas kasılmasında rol oynar. Haliyle kalpte bir kas olduğu için kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki polifenol, oksidatif strese karşı önemli bir antioksidan olarak geçer. Kabuğu ise etli kısmından tam 6 kat daha fazla polifenol içerir. Bu da aslında kabuğu ile birlikte yemek gerektiğinin bir kanıtıdır.

Armutun Faydaları II – Bağırsak sağlığını arttırabilir

İçeriiğndeki yüksek lif oranı sayesinde bağırsak hareketliliğini arttırır. Kabız olanlar için birebirdir. Lifli besinler dışkıyı yumuşatır ve doha kolay dışkılamanıza yardımcı olur. 180 gr bir armutta 6.2 gr lif vardır ve bu yüksek bir orandır. Prebiotik olarak da geçen bu meyve bağırsaktaki iyi bakterileri besler. Bir çalışmada günlük 24 gr a denke gelen ve pektin adı verilen meyve lifi 80 kişilik bir gruba verildi. Kabızlık sorunları çok azaldır ve bağırsakdaki iyi bakteriler ise arttı.

Armutun Yararları III – Yararlı bitki bileşikleri içerir

Armut meyvesine renk veren özel maddeler bulunur. Örnek vermek gerekirse antosiiyanin denilen madde armuta farklı bir kırmızı renk verir. Bu ise kalp sağlığı ve kan damarlarının güçlü olamasına ve sağlıkla olmasına fayda sağlayabilir. Çok sayıda antosiyanin araştırması yapılmasına rağmen hala daha kısıtlı bilgiye sahibiz. Fakat bu tarz antositanin içeren meyve ve sebzenin yenmesi kalp krizi riskinin azalmasını sağladığı tespit edilmiştir. Yeşil olan armutlar ise ciltde faydası olan lutein ve zeaksantin içeririr. Tabikide bu armutun dış kısmında yoğunlaşmıştır.

Armutun Faydaları IV – Antiinflamatuar özelliklere sahiptir

İnflamasyon aslında ağrı gibi vücudumuzun normal bir tepkisidir. Vücut problemli olan bölgede ağrı ve iltehap oluşturur ki iyileştirmemiz gereken yeri bilelim. Fakat iyileştiremezsek kronikleşir ve sağlığımıza zarar verebilir. Armut içeriginde güçlü bir anioksidan olan flavonoid vardır. Ve buda iltehapları azaltmaya yarar. Bazı insanlar fark etmeseler de yüksek flavonoidli besinlerle beslenirler. Bu insanların ortak özelliği kalp hastalıklı olması veya diyabet riskli olmasıdır. Bu meyve aynı zmanada bakır, vitamin C ve K gibi mineral ve vitamin içeriği bulundurur. Bunlarda iltehapla savaşan maddeler olarak tanımlanır.

Armutun Yararları V – Antikanser etkiler sunabilir

İçeriğinde antosiyanin ve sinnamik asit vardır. Bunlar kanserle savaşan bileşiklerdir. Birkaç çalışma armutu yüksek şekilde tüketen kişiler bazı kanserlere karşı koruma sağlayabileceği tespit edilmiştir. Özellikle meme ve yumurtalık kanserı olan kişilerde koruma sağladığı düşünülüyor. Kadınlar için aklıllıca seçim olarak söyleyen bilim adamaları, hala daha çalışmalarının devam ettiğinide belirtiyor. Fakat şunu unutmamak gerekir, kanser tedavisi yerini kesinlikle bir armutu koyamazsınız.

Armutun Faydaları VI – Daha düşük diyabet riski ile bağlantılı

Diyabet riskine karşı özellikle kırmızı olan armutun yenmesi büyük fayda sağlayabilir. Yüksek kişi sayılı yapılan (Yaklaşık 200 bin) bir araştırmada antosiyanin içeriği yüksek meyveleri bir haftada 5 veya daha fazla yemenin diyabet riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Bir diğer bir çalışmada fareler kullanılmış. Özellikle armutların kabuklarıyla yapılan bu çalışma hem diyabet önleyici hemde inflamasyonu azaltıcı etkisi bulunuştur. Armut içeriğindeki lif oranıyla sindirimi düzenler ve karbonhidrat parçalanması ve emilmesi için zaman tanır. Bu da aslında ileride çıkabilecek diyabetin önlenmesi ve kan şekerinin düzenlenmesi demektir.

Armutun Yararları VII – Kalp sağlığını artırabilir

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını korumada yardımcı olur. İlk olarak quercetin dediğimiz antioksidan iltehabi dokuları azaltır. Aynı zamanda tansiyonu ve kolesterolü düşürdüğü söylenmekterid. Procyanidin dediğimiz antioksidan grubu ise kalpteki setliği azaltır. Aynı zamanda LDL ve HDL arasındaki dengeyi düzenler. Bir araştırmada 40 kişilik yetişkin grubu üzerinde yapılmıştır. Bu araştırma 3 ay sürmüş ve hepsi günlük 2 tane armut yemiştir. Kontrol grubuna oranla kalp hastalığı ve tansiyon problemlerinin daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Diğer bir çalışma ise 17 yıl süren bir çalışma. 30 bin kişiyi geçkin kadında yapılan bu araştırmada günlük alınan 80 gramlık meyvenin kalp hastalıklarına karşı %8 oranında daha çok koruduğu tespit edilmiştir. Yaklaşık yarım armuta tekabül eder.

Diğer bir çalışmada ise hergün yenilen çeğrek armutun felç riskini % 10 düzeyinde azalttığı tespit edilmiştir. Bu çalışma 20 bin kişi üzerinde tamamlanmıştır.

Armutun Faydaları VIII – Kilo vermenize yardımcı olabilir

Yüksek oranda su, düşük kalori ve yüksek lif oranıyla armut kilo vermeye ve hazımsızlığa karşı önemli bir besin maddesidir. 3 aylık bir çalışmada günlük 2 armut yememnin bel çevre ölçümünde 3 cm yakın azalma meydana geldi. Diğer bir çalışmada ise günlük 3 armut yiyen kişilerin 1 kg yakın kilo verdiği tespit edildi. Bu çalışma ise 2.5 ay sürdü.

Diyetinize eklemek kolaydır

Armut ülkemizde genellikle çiğ yenen bir yiyecektir. Fakat özellikle kurutulmuşu ve kek içindede harika olabilir. Bazı kafelerde ise çikolata ile sunulmaktadır. Fakat şunu unutmayın kesinlikle ve kesinlikle kabuğunu yemeden armut yedim diyemezsiniz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.