Ananas
Ananas

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ananasın Faydaları saymakla bitirilemez. Tropikal meyvelerin anası olarak kabul edilen ananas, Güney Amerika’da Avrupalı kaşifler tarafından bulunmuştur. Bu lezzetli ve sağlıklı tropikal meyve besin ve antioksidan bakımından yüksek düzeylere sahiptir. İnflamasyona karşı enzimlere sahiptir. Bunun dışında birçok iyileştirici ve bağışıklığı arttırıcı, sağlık yararları vardır.

Ananasın Faydaları

Ananasın Faydaları I – Besin Değeri Yüksek

Ananasın kalori oranının çok düşük olmasına rağmen tabloda göreceğiniz gibi besin yönünden oldukça zengin bir meyvedir. C vitamini çok yüksektir. Günlük ihtiyacın çok çok üstünde bu vitamini içerir. Bu vitamin ise bağışıklığı güçlendirici ve Demirin emilimine yardımcı olur. Gene yüksek olan manganez ise doğal bir antioksidan olarak kabul edilir. Bu mineral ise büyüme ve gelişmede önemli rol oynar.

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 165 gr

Kalori 82.5

% Günlük Değer
Toplam Yağ 1.173%
Potasyum 5mg1%
Toplam Karbonhidrat 21.6g8%
Protein 1g2%
Demir 3%C Vitamini 131%
Magnezyum 5%Manganez 76%
Tiyamin 9%B2 Vitamini 3%
Niyasin 4%B6 Vitamini 9%
Pantotenik asit 4%Folat 7%
Bakır 15%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Ananasın Faydaları II – Hastalıklarla Mücadele Eden Antioksidanlar İçerir

Yüksek düzeyde antioksidan içerir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikal dediğimiz zararlı moleküllerin yok edilmesinde görevlidir. Asıl görevi vücudu oksidatif strese karşı savunmaktır. Serbest radikaller vücutta oluşabilecek kronik rahatsızlıkları ve iltihaplanmaları yapar. Bağışıklık sistemini düşürür ve vücut direncini düşürür. Ananas içindeki flavonoidler ve fenolik asit antioksidan olarak söylenir ve bunlar vücudun savunma sistemidir. Antioksidanlar vücudumuzun daha uzun süre ayakta kalmasını ve dirençli olmasını sağlar.

Ananasın Faydaları III – Enzimleri Sindirimi Kolaylaştırabilir

Ananasın içeriğinde bromelain denilen enzim bulunur ve bu enzim protein moleküllerini küçük yapıtaşları olan aminoasit ve peptitlere böler. Bu protein molekülleri parçalara ayrıldığında ise ince bağırsaktan emilimi konusunda hız kazanır. Bu durum pankreastan yeterince sindirim enzimi alamayan ve proteini sindiremeyen insanlar için harika bir olaydır. Bir çalışmada bromelain içiren bir sindirim alan insanların bunun dışındaki sindirim enzimi alanlara göre sindirim probleminin daha az olduğu görülmüş. Bu enzim et deki proteini parçalayabilmesi nedeniyle dışarıda satılan bir üründür. Çünkü eti yumuşatır.

Ananasın Yararları IV – Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Hücrelerin büyümesinin kontrolünün kaybedilmesiyle kanser ortaya çıkar. Fakat kanserin ilerlemesi için antioksidanların az olması kaynaklı serbest radikallerin çoğalması ile olur. Yani oksidatif stres artar. Asıl amaç kanser olduktan sonra veya önlemek için iltehabı ve oksidatif stresi azaltmaktır. Bromelain ile yapılan test tüpü çalışmalarında meme kanser ile savaşabildiği ve hücreleri öldürdüğü tespit edilmiştir. Diğer bir çalışma ise üst paragraflarda yazıldığı gibi beyaz kan hücrelerini arttırır. Bu da bağışıklığı kuvvetlendirdiği için kanseri baskılar. Diğer kanser türleri ile ilgili araştırma hala daha devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda bromelain düzeyi yüksek olarak verilir. Ananasda verilen düzeylerin çok altında bir bromelain vardır. Bu yüzden daha fazla insan temelli araştırma yapılmalıdır.

Ananasın Faydaları V – Bağışıklığı Artırabilir ve İnflamasyonu Bastırabilir

Uzun yıllardın geleneksel ve modern tıbbın bir parçası olan ananas, bağışıklılığı arttıran ve inflamasyonu azaltan bromelainin yanında, birçok vitamin mineral ve antioksidan içerir 2 aylık bir çalışmada sağlıklı olan 100 çocuk üzerinde araştırma yapılmış. Bir kısmına az, bir kısmına çok bir kısmı ise kontrol grubu olarak alınmış. Ananas yiyen iki grubunda inflamasyon ve enfoksiyon görülme oranı çok çok az oldu. Ayrıca çok ananas yiyen grup hiç yemeyene göre 4 kat daha fazla beyaz kan hücresine sahipti. Bir diğer çalışmada ise bromelain takviyesi verilen sinüzitli çocuklarda bu hastalığın daha kısa sürede çözüldüğü bulundu. Yani bromelain anti inflamatuar etkiye sahiptir denilebilir.

Ananasın Faydaları VI – Artrit Belirtilerini Hafifletebilir

Üst kısımlarda da bahsedildiği gibi bromelain içeriği inflamasyonu önler. İltehaplı romotoid artritli olanlarda iltehabi düzeyi düşürdüğü gözlemlenmiştir. Aynı zamanda ağrıda azalır. 60’lı yıllarda aslında bromelainle alakalı bir çok çalışma yapılmış. Ve bu içeriğin aslında artrit ve Romotoid artrit semptomlarını azaltmak için kullanıldığı yazılmış. Bir çalışmada osteoartritli hastalar üzerinde. Yaygın ilaçları kullananlar ile bromelain takviyesi alan kişiler karşılaştırıldı. Aynı şekilde ağrının hafiflediği bulundu.

Bir diğer incelemede bromelainin kısa vadede osteoartritli hastaları iyileştirmede etkili olduğu kanısına varılmıştır. Fakat hala daha uzun vadeli çalışmalar konusunda eksikler mevcuttur. Bunun ile alakalı hala daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.

Ameliyatlardan ve Egzersizlerden Sonra Ananas

Bromelain antinflamatuar özelliğe sahiptir. Bu da ameliyat sonrası oluşabilecek morarma, şişme, iltehaplanma hissini ortadan kaldırabilir. Şişlik ve iltehap azaldığı için ise ağrıda ciddi düzeyde azalma meydana gelir. Bir çalışma diş amelyatlarından önce ananas tüketmenin yani bromelain aktivitesini arttırmanın ağrıyı azalttığı söylenmektedir. Aslında bütün anti inflamatuar ilaçlarda olduğu gibi aynı rahatlama hissine sahip olduğu söylenmiştir.

Egzersizlerden sonra, özellikle egzersizin ilk yapıldığı zamanlar kas dokusu ciddi düzeyde yorulur ve iltehaplanma, tutulma görülür. İki üç gün kuvvetsiz kalır ve ağrır. Bunu ortadan kaldırmak için bromelain içerikli meyveler tüketirseniz egzersizin verdiği hasarı ortadan kaldırmış olursunuz. Kısa süreli bir çalışmada 45 dakika egzersizden sonra alınan bromelainin yorgunluğu azalttığı tespit edilmiştir. Ve daha fazla güç azalması yaşadılar. Birçok çalışma bromelain takviyesinin egzersizle oluşabilecek hasarı ortadan kaldırdığı veya azalttığı yönünde söylemleri vardır.

Lezzetli ve Diyete Eklemesi Kolay

Ananas yenmesi en kolay meyvelerden bir tanesidir. Sadece kolay soyulan dış kabuğu vardır. Tatlılar, pizzalarda ve meyve salatalarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ülkemizdede yaygınlaşmaya başlayan fakat rağbet görmeyen bu meyve fiyat olarakda orta halli bir meyvedir.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterir.