Altınbaşak
Altınbaşak

Altınbaşak Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Altınbaşak Otu Faydaları birçok bilim insanı tarafından araştırılmış ve tartışılmıştır. Sarı kır çiçeği olarak bilinen altınbaşak, sağlık açısından ve bitkisel takviyeler açısından önemli bir bitkidir. Altınbaşağın latince adı Salidago’dur. İyileştirmek ve birleştirmek anlamına gelen bu bitki idrar yolları iltehaplarında kullanılır. Bu yazımızda bu bitkinin faydası ve ne kadar kullanılması gerektiğiyle alakalı bilgi verilecektir.

Altınbaşak nedir?

Altınbaşak yol kenarlarında ve hiç ummadığınız yerlerde yetişir. Aslında tam olarak bir bitki değilde yabani bir ot olarak anılır. Nerdeyse tüm kıtalarda yetişir. Tüm bitkilerle basit şekilde döllenir ve bunun yüzünden çok fazla türü vardır. Fakat hepsininde benzer sağlık özellikleri olduğu düşünülür.

Geleneksel çın tıbbında ve avrupa ülkelerinde bu bitki ilaç yapımında kullanılır. En çok kullanılanı ise solidago virgaurea dır. Sağlıkta kullanılması için daha çok yaprakları kullanılır. Kök kısmı haric de kullanımı vardır. Bu bitkiyi çay olarak tüketebilirsiniz fakat çaydaki acı tadı gidermek için bal veya şekerle tatlandırabilirsiniz. Aynı zamanda besin takviyesi olarak direk alabilirsiniz.

Altınbaşak Otu Faydaları I – Zengin antioksidan kaynağıdır

Altınbaşak içinde birçok antioksidan bulunduru. Bunlar Saponin, quercetin ve kaemferoldur. Kandida mantarı gibi zararlı bakteri ve mantar gruplarını, saponin antioksidan bileşiği engellemede önemli bir maddedir. Bu mantar özellikle vajina ve vücuttaki değer bölümlerde çıkabilen ve enfeksiyona yol açan bir mantardır. Bu antioksidan aynı zamanda antioksidan ve inflamasyon engellediği hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Diğer antioksidanlar ise vücutta bulunan serbest radikal denilen zararlı molekülleri engeller. Bu ise kronik rahatsızlıkları ve kalp problemlerini engellemede önemlidir. Bu bitkideki antioksidan Vitamin C ve yeşil çayın içindekinden fazladır.

Altınbaşak Otu Faydaları I – İnflamasyonu azaltabilir

Anti inflamatuar bir ekkiye sahip olan bu bitki, ağrıda ve şişmede kullanılabilir. Uzun süren fare çalışmalarında bu bitki özü ile beraber kavak ve dişbudak özleri kullanılmış. Yaralı dokular %62 oranında azalma göstermiş. Diğer bir sıçan çalışmasında ise artritli olan farelere yüksek dozda bu karışım verildiğinde %30 üzerinde iltehaplanmayı düşürmüş. İnsan çalışmasında ise Altınbaşak özünün phytodolor ile sırt ve diz ağrısı için kullanılmış.

11 kişi üzerinde denenen bu karışım aspirin kadar eşit derecede etki olduğu görülmüş. Çoğu zaman bu bitki özü aşka bileşiklerle birleştirilip test edilmiş. Çoğu zaman inflamasyonu ve ağrıyı azaltmış. Fakat hala daha tek başına bu özün ne kadar etkili olduğu belirlenememiş. Bu yüzden bunu netleştirmek için altınbaşak özüne odaklanan insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Altınbaşak Otu Faydaları I – Üriner sistem sağlığını destekleyebilir

Avrupa ilaç Ajansı, altınbaşağın üriner sistem tedavilerinde destekleyici tedavi olduğunu kabul etmekte fakat sadece küçük üriner rahatsızlıklarda desteklemektedir. Bu antibiyotik gibi üriner enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçları destekler ve etkisini çok artırabilir. Testlerde ve deneylerde altınbaşağın idrar yolu enfeksiyonlarını önleyeceği çalışılmıştır. Fakat tek başına kullanımının atkuyruğu ve ardıç gibi meyve ve otlarla daha etkili olabileceği biliniyor. Sadece idrar yolu enfeksiyonu değil, aşırı aktif mesane ve idrara sık çıkma gibi problemlerde etkili olabileceği savunuluyor. Bununla alakalı bir çalışmada 500 kişinin üzerinde yapılan çalışmada günde 3 kere 430 gr altınbaşak özü verilmiş. Bu kişilerde idrara çıkma sıklığı azalmış. Aynı zamanda idrar yaparken ağrı olması sorunuda azalmıştı. Fakat kişilerin bu özü önceden kullanıp kullanmadığıda bilinmemekte.

Altınbaşak idrar yollarının yanı sıra böbrek sağlığınıda destekler. Diüretik etkisi sayesinde idrar yollarında ve böbreklerde olan zararlı bakterileri de temizler. Bu bitkinin kullanılması sırasında bol su ile tüketilir. Altınbaşak hala daha araştırması bitmeyen bir bitkidir. Hem insan hem hayvan deneyleri devam ediyor. Sağlık açısından umut vericidir.

Formlar ve dozaj

Genellikle altınbaşak, bitki çayı, sıvı özler şeklinde satılır. Sızı özler daha çok damlalık şekilde satılır ve karışım yapılarak kullanılır. Doz konusunda hala daha bilimsel çalışmalar az olduğu için geleneksel doları aşağıda verilmiştir:

Çay formunda 1 su bardağına 3 ila 5 gram kuru altınbaşak atılır ve 10-15 dakika beklenir ve içilir.

Sıvı ekstratı günde 3 defa yarım ml ila 2 ml arasında kullanılabilir.

Kuru ekstrat ise günde 3 kere 350-400 mg yenilebilir.

Bu miktarlar herkes için geçerli değildir. 12 yaşından küçüklerde ve çok yaşlılarda önerilmez. Belirli bir problem için kullanılıyor ise bu 1 ay kullanılmalıdır.

Yan Etkileri

Yüksek dozda kullanılmadığı sürece yan etkisi ciddi düzeyde azdır. Fakat alerjisi olanlarda ve medikal ilaçlarla etkileşimi bilinen durumlarda kesinlikle içilmemelidir.

Alerjiler

Bitki bazen kendi başına yenildiğinde polenleri alerji ve kaşıntı yapabilir. Astım gibi bazı solunum yolu enfeksiyonların olmasına neden olabilir. Fakat kolayca polenleri yayılmaz ve ağırdır.

Altınbaşak yaprakları kauçuk oranı yüksektir. Bu yüzen lateks eldivene alerjisi olanlar bilmelidir ki altınbaşak bitkisiyle yapılan çay ve özlerini kullanmamalıdırlar.

Tıbbi durumlar

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa ve ilaç kullanıyorsanız kesinlikle ilgili hekimize danışın. Altınbaşak bitkisi ile etkileşime girme olasılığınız vardır.

Altınbaşağın diüretik etkisinden dolayı su kaybınız çok fazla olabilir. Bu yüzden reçetelendirilmiş diüretik ilaçlarla birlikte kullanılmalıdırlar. Bununla beraber sıvı tüketilmemesi gerek bazı hastalıklarda da bu bitki kullanılmamalıdır. Bu bitki aynı zamanda sodyum birikmesine sebep olur. Bu da Tansiyonu yükseltebilir. Son olarak birçok bitkide olduğu gibi, güvenli olmadığı için hamile ve emziren kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Çalışmalar derinleştikçe de bu konuda kesin sonuçlara ulaşılacaktır.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.