Adaçayı
Adaçayı

Adaçayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Adaçayının Faydaları dünyada çokca insan tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Aynı zamanda Adaçayı dünyanın tüm mutfaklarında kullanılan popüler bir lezzettir. Nanegillerden olan adaçayının iki türü vardır. Nanegiller ailesinde biberiye, kekik gibi birçok ot çeşidir vardır. Bu bitkinin aroması çok yüksek olduğu için az miktarda kullanılır. Birçok yemekte özelliklede et yemeklerinde çokca kullanılır. Adaçayının tütsü olarak meditasyon ve ayinlerdede kullanıldığı bilinmektedir. Temizleyici ve rahatlatıcı kokusu odaya farklı bir hava katar. Adaçayı kurutulmuş çay ve yağ olarak da kullanılabilir.

Adaçayının Faydaları I – Vitamin ve besin değeri açısından oldukça zengindir

Her bitkide olduğu gibi bu bitkidede vitamin ve mineral dengesi çok iyidir. Günlük K vitamini ihtiyacının %10 unu karşılar. A,E,C vitaminleri, çinko ve magnezyum mineralleride vardır. Bu bitki içeriğinde kafein, rosmanirik, ellagik asit gibi bileşenler bulundurur.

BESİN DEĞERİ

PORSİYON MİKTARI 1.7 gr

Kalori 2

% Günlük Değer
Toplam Karbonhidrat 0.4g1%
Protein 0.1g1%
Kalsiyum 1%Demir 1.1%
K Vitamini 10%B6 Vitamini 1.1%
Manganez 1%

* Günlük Yüzde Değerler 2.000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Adaçayının Faydaları II – İçerdiği Antioksidan Seviyesi Yüksektir

Serbest radikalleri nötralize eden molekül olan antioksidanlar,vücudunuzun savunmasını güçlendirir ve kronik ve akut problemlerde hizli iyileşmeyi sağlarlar. Ve antioksidan görevi gören bitki bazlı kimyasal bileşikler olan 160 dan fazla farklı polifenol içerir. Kanseri önleme ve beyin ile ilgili her problemi geç döneme atmayıda sağladığı söylenir.

Birçok destekli makale günde iki kez 1 bardak (240 ml) adaçayı içmenin antioksidan savunmayı önemli ölçüde arttırdığını buldu. Aynı zamanda hem toplam kolesterolü hem de “kötü” LDL kolesterolü düşürdü ve “iyi” HDL kolesterolü yükseltti.

Adaçayının Faydaları III – Ağız ve Diş Sağlığını Destekler

Bu bitki diş sağlığını ve ağız sağlığını destekler. Bir çalışmada streotococcus mutans denilen bir bakterinin yani diş çürüğü yapan bakterinin neden olduğu etkiyi engellediği bulunmuştur. Aynı zamanda adaçayı ile yapılan ağız gargarasında ağızda oluşabilecek mantarın ağız içinde dağılmasını engellediği çalışmalar arasında vardır. Sadece dişlerdeki hasarları değil diş çevresi ve boğaz enfeksiyonlarını da engellediği söylenmektedir. İnsan çalışmaları hala daha devam etmektedir.

Adaçayının Yararları IV – Menapoz dolayısıyla açığa çıkan semptomları hafifletir

Adaçayı eskiden beri menapoz problemlerini azaltmada kullanılan bir bitkidir. Menapozlu kadınlarda östrojen düşük seviyelere geriler. Bu ise kadınlada psikolojik problemler, aşırı terleme ve sıçaklamalar ve sinirlilik problemlerine yol açar. Adaçay ise beyindeki bazı reseptörlere bağlanara bir östrojen hormonu gibi davrandığı söylenmekte. Bu sayede menapozda ortaya çıkan ağır semptomları da ortadan kaldırır. Bir makale uzun süren çalışmalarda hergün adaçayının kullanımının sıcak basmaları ve sinirliliği azalttığını bulmuştur. Fakat ne sıklıkla kullanılması gerektiği yazılmamıştır.

Adaçayının Faydaları V – Kan Şekeri Seviyesini Düzenleyebilir

Adaçayı geleneksel tıpta kan şekerini düzenleyici bitki olarak kullanılmış. Birçok test tüpü, insan ve hayvan çalışması kan şekeri seviyesinde düşürmeye yol açabileceğini kanıtlamıştır. Tip 1 diyabetli sıçanlarda yapılan araştırmada adaçayı özünün kullanımı sonucu kan şekeri ciddi düzeyde düşmüş. Tip 2 diyabetli sıçanlarda ise kan şekerini düşürmek yerine insülini yönetmede işe yaradığı tespit edilmiş. Bu metformin ilacı gibi davrandığı tespit edilmiştir. Adaçayının yaprağı ise özü gibi insülin duyarlılığı geliştirdiği tespit edilmiş. Diyabet ilaçları gibi aynı etkiyi göstersede hala daha klinik etkisi kanıtlanmamış ve test çalışmaları da devam etmektedir.

Adaçayının Faydaları VI – Hafıza ve Beyin Sağlığını Destekleyebilir

Adaçayı hafızada rolü olan Asetilkolin in yok edilmesini engeller. Ve bu da aslında Alzheimer probleminin açığa çıkmasını engelleyebilir. İkinci olarak ise antioksidan oranı yüksek olduğu için beyin ve hafıza için harika bir bitki olarak kabul edilir. 4 aylık bir çalışmada günde 2 ml adaçayı verilen 39 katılımcı ile başlandı. Bir diğer gruba ise plesebo yani veriliyormuş gibi yapıldı. Adaçayı öztü içen kişilerde hafıza ve problem çözme yetenekleri gelişirken diğer grupta çok değişme olmadı. Aynı zamanda fazlasını içen bir grup kişide de mutluluk ve sakinliği tetikledi. Bu bitki genç ve yaşlıların kullanabileceği harika bir besin maddesi olarak görülebilir.

Adaçayının Faydaları VII – LDL (Kötü) Kolesterolü Düşürebilir

Bir çalışmada günde 2 kere adaçayı içmek kötü kolesterolü yani LDL yi ve koleterolü düşürdü. Fakat HDL dediğimiz iyi kolesterolü adaçayını düzenli tükettikten tam iki hafta sonra yükseldiğini tespit etti. Fakat hala daha adaçayının mı yoksa deneylerin kullandığı farklı besinlerin mi yükselttiği bilinmiyor. Bu yüzdende tam olarak net sonuç denemiyor.

Adaçayının Yararları VIII – Kanserlere karşı koruma sağlar

Hala taha test çalışma aşamasında olsada, belirli kanser türlerine karşı etkili sonuçlar alınabilecek bir bitkidir. Kanser hücrelerinin büyümesini baskılayan antioksidanlar bulunur. Belirli testlerde kanserli hücrelerin öldüğüde tespit edilmiştir.

Diğer Faydaları

Bu faydaların bilimsel dayanağı yoktur. Geleneksel tıpta ve koca kari ilaçları olarak bilinir.

  • İshali hafifletebilir: Taze adaçayı içmek bağırsak sistemi düzenler. Bu geleneksel tıpta kullanılmıştır.
  • Kemik sağlığını destekleyebilir: İçeriğindeki K vitamini nedeni ile bu sonuca varılmıştır.
  • Cilt yaşlanmasıyla mücadele edebilir

Yemeklere eklemesi Kolaydır

Adaçayı dünya mutfağında bolca kullanılır. Fakat ülkemizde daha çok demleme usulü ile kullanılır. Sizlere demleme dışında, basit şekilde diyetinize nasıl eklemiz gerektiğiyle alakalı ipuçları verebiliriz:

  • Garnitür olarak çorbalarda
  • Pizza ve domates sosunda yaprakları fesleğen yerine
  • Yumurta kızartmalarında

Kurutulmuş adaçayı kullanmanın bazı yolları:

  • Et üzerinde mühürleme esnasında yağ içinde
  • Sebzelerle birlikte kızartma ve haşlamada
  • Patates veya kabak püresinin içinde

Yan Etkileri Var mıdır?

Herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Fakat bazı araştırmalar içeriğindeki thujone bileşiği hakkında beyin için yan etkileri ve zararları bulunmuştur. Fakat hala daha tam olarak sonuç alınanamamıştır. Aslında bitki ve besinlerden bu bileşiği toksik dozda almak nerdeyse imkansızdır. Bu etkiden kurtulmak için günlük adaçayı tüketmeyi en fazla 3-4 bardak ile sınırlayabilirsiniz.

NOT : İçerikte yer alan yazılı içerik kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımaz. Sağlık sorununuzun hangisi olursa olsun doktorunuza başvurunuz. Sağlıkta uygulanan yöntemler kişilerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik göstererir.